Objektivi tjetër i Kremlinit mund të jetë një vend 1 000 km larg Serbisë

01 mars 2024 | 08:05

Udhëheqësit e Transnistrisë, një rajon separatist pro-rus i Moldavisë, i kanë kërkuar presidentit Vladimir Putin të mbrojë rajonin e tyre nga ai që ata thonë se është një kërcënim nga qeveria moldave. Transnistria, e cila u shkëput ilegalisht nga Moldavia kur u shemb Bashkimi Sovjetik, ka mbetur fort në orbitën e Kremlinit.

Moldavia, e cila kufizohet me Ukrainën, po kërkon anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Në një kongres special, politikanët në Transnistri i kërkuan Moskës t’i mbronte ata nga “rritja e presionit nga Moldavia”, për të cilën Kremlini tha më vonë se mbrojtja e “bashkatdhetarëve” të tyre ishte një prioritet. Ndërsa Putin ka përdorur tashmë pretekste të ngjashme për të sulmuar Ukrainën, liderët e Moldavisë janë të shqetësuar për lëvizjen e ardhshme të Rusisë.

Thirrja për ndihmë nga Moska ka nxitur krahasime me shkurtin e vitit 2022, kur separatistët e mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore kërkuan mbrojtje nga ato që ata thanë në atë kohë ishin sulme dhe granatime të pamëshirshme nga forcat e Kievit.

Kongresi në Transnistria

Takimet e Kongresit të Deputetëve Transnistrian janë të rralla, por domethënëse. Një Kongres i Deputetëve krijoi Transnistrinë në vitin 1990, duke ndezur një luftë dy vjet më vonë midis separatistëve të mbështetur nga Moska dhe republikës së sapolindur të Moldavisë.

Asnjë vend nuk e njeh zyrtarisht Transnistrinë, ku Rusia ka pasur një numër në rënie të trupave atje për dekada, që tani numëron rreth 1500.

Mbledhja e fundit e Kongresit ishte në vitin 2006, kur u miratua një referendum që kërkonte bashkimin me Rusinë. Kur politikanët Transnistrianë njoftuan papritur një takim të ri, analistët sugjeruan se kjo mund të çonte në thirrje të reja për bashkim me Rusinë.

Kongresi ndaloi këtë rezultat ekstrem dhe miratoi një rezolutë që i bën thirrje Rusisë të sigurojë më shumë “mbrojtje” nga autoritetet moldave për më shumë se 220,000 shtetas rusë në Transnistria.

“Transnistria do të luftojë me vendosmëri për identitetin e saj, të drejtat dhe interesat e popullit të saj dhe nuk do të heqë dorë nga përpjekjet për t’i mbrojtur ata, pavarësisht nga shantazhi apo presioni i jashtëm”, ​​thuhet në rezolutë.

Ministria e Punëve të Jashtme ruse theksoi se “mbrojtja e interesave të banorëve të Transnistria është një nga prioritetet”, ndërsa autoritetet moldave i hodhën poshtë pretendimet, duke thënë se ato ishin një përpjekje për të nxitur “histerinë”.

“Nuk ka asnjë rrezik përshkallëzimi dhe destabilizimi në këtë pjesë të vendit tonë”. Ajo që po ndodh në Tiraspol (kryeqyteti i Transnistrisë) është propagandë”, ka shkruar në Telegram zëdhënësi i Qeverisë së Moldavisë, Daniel Voda.

Në një deklaratë për CNN, Byroja e Riintegrimit e Moldavisë tha se rajoni i Transnistrias përfiton nga politikat e paqes, sigurisë dhe integrimit ekonomik me BE-në, të cilat janë të dobishme për qytetarët. Ndërkohë, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA, Matt Miller tha se Shtetet e Bashkuara “po monitorojnë nga afër veprimet e Rusisë në Transnistria”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i partisë Aleanca për Shqiptarët në Maqedoni të Veriut,…