OKB e shqetësuar: Rusia shkel sanksionet ndaj Koresë së Veriut

03 gusht 2018 | 22:17

Zyrtarët e Organizatës së Kombeve të Bashkuara kanë shprehur shqetësimin se Rusia po shkel sanksionet e vendosura ndaj Koresë së Veriut.

Kjo pasi Moska ka pajisur me leje pune rreth 10 mijë koreano-veriorë, që nga shtatori i vitit të kaluar dhe deri tani, sipas burimeve të ministrisë së Brendshme ruse.

OKB-ja ka miratuar një paketë sanksionesh, që ndalon pajisjen me leje pune të koreano-veriorëve, për të shmangur hyrjen e parave nga remitancat në shtetin diktatorial.

Ky sanksion, bashkë me shumë të tjerë, u vendosën për t’i bërë presion Penianit, që të heqë dorë nga programi bërthamor, që vijon ta zhvillojë ende edhe sot.

Ministria e Jashtme ruse nuk dha asnjë koment për shqetësimin e Kombeve të Bashkuara, ndërsa për këtë çështje reagoi edhe Departamenti Amerikan i Shtetit.

“Është absolutisht e qartë se Rusia duhet të bëjë më shumë. Rusia thotë se dëshiron marrëdhënie më të mira me Shtetet e Bashkuara, kështu që Moska duhet të provojë se duke bashkëpunuar me ne, duke mos punuar kundër nesh, për këtë kërcënim urgjent për të gjitha kombet”, tha zëdhënësi i DASH-it.

Aktualisht vlerësohet se koreano-veriorët që punojnë në Rusi, dërgojnë në shtetin e tyre rreth 150-300 milionë dollarë çdo vit.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, pas takimit që ka pasur…