OKB miraton forcën ndërkombëtare për ta ndihmuar Haitin për përballje me bandat

03 tetor 2023 | 08:33

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara autorizoi të hënën një mision të huaj sigurie në Haiti, një vit pasi vendi i Karaibeve kërkoi ndihmë për të luftuar bandat e dhunshme që kanë pushtuar kryesisht kryeqytetin e tij Port-au-Prince.

Këshilli prej 15 anëtarësh zgjeroi gjithashtu një embargo të armëve të OKB-së për të përfshirë të gjitha bandat, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Më parë, embargoja zbatohej vetëm për individët e caktuar.

Zyrtarët haitianë kanë thënë se armët e përdorura nga bandat besohet se janë importuar kryesisht nga Shtetet e Bashkuara.

Këshilli miratoi një rezolutë, të hartuar nga SHBA-ja dhe Ekuadori, që autorizon të ashtuquajturin mision Mbështetje të Sigurisë Shumëkombëshe “të marrë të gjitha masat e nevojshme” – kodin për përdorimin e forcës.

Kina dhe Rusia abstenuan nga votimi, ndërsa 13 anëtarët e mbetur votuan pro.

Diplomatët kanë thënë se Kina dhe Rusia ishin të kujdesshme për autorizimin e përdorimit të përgjithshëm të forcës.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres i tha këshillit në gusht se një “përdorim i fuqishëm i forcës” nga një dislokim policor shumëkombësh dhe përdorimi i aseteve ushtarake ishte i nevojshëm për të rivendosur ligjin dhe rendin në Haiti dhe për të çarmatosur bandat.

Guterres u ka kërkuar vendeve, veçanërisht në kontinentin amerikan, “të vazhdojnë të veprojnë në këtë moment të ri”.

Pas miratimit të këshillit të hënën, nuk ishte menjëherë e qartë se sa shpejt një forcë mund të ishte në terren.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një grua ka ndërruar jetë në QKUK pasi dyshohet se…