Pamje nga mali që ka ‘tërbuar’ njerëzit në Kongo: 90 për qind e tokës është ar

08 mars 2021 | 12:16

Në Kongo, pasi është zbuluar se toka në një mal përmban 90 për qind mineral të pasur me ar, banorë të shumtë të shtetit janë turrur aty për këtë pasuri minerare dehëse.

Në fund të shkurtit, është zbuluar se mali në provincën e Jugut Kivu përmban nga 60 deri në 90 për qind  ar, raporton “BBC”.

Videot dhe fotot e shumta nga skena të postuara në mediet sociale tregojnë se njerëzit gërmojnë nëpër tokë me lopata dhe përpiqen të nxjerrin ar nga toka me duar.

Vetëgërmimi, në të cilin minatorët përdorin teknika primitive të minierave është e zakonshme në këtë gjendje.

Rendja e çmendur drejt arit që vazhdon të tërheqë mijëra njerëz në provincën jugore Kivu ka detyruar autoritetet të ndalojnë minierat atje derisa të vendoset mbikëqyrje dhe kontroll më i madh mbi depozitën e zbuluar së fundmi.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
“Oppo” është bërë marka më e shitur e smartphone-ve në…