Pamje rrëqethëse nga Meka, trupat e njerëzve po ngarkohen në kamionë

21 qershor 2024 | 09:04

Numri i të vdekurve në Haxhin e këtij viti ka kaluar 1000, dhe më shumë se gjysma ishin pelegrinët e paregjistruar që bënë pelegrinazhin në një vapë ekstreme në Arabinë Saudite.

Haxhi, koha e të cilit përcaktohet nga kalendari hënor islamik, po zhvillohet këtë vit gjatë verës së nxehtë saudite.

Turma të mëdha u formuan në zonën e Mekës pasi rreth 1.8 milionë myslimanë u mblodhën për këtë ngjarje.

Në rrjetet sociale janë shfaqur foto dhe video të pelegrinëve të sëmurë dhe disa që i janë nënshtruar të nxehtit ekstrem.

Në një video tronditëse të shpërndarë në rrjetet sociale, shihet një makinë që mban shumë kufoma të mbuluara për t’u varrosur.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Radio “Kosova e Lirë” ka dalë me një reagim, ku…