Paraburgim për nën presidentin e Katalonjës

05 janar 2018 | 21:02

Gjykata e Lartë e Spanjës vendosi sot që nën presidenti i rajonit të katalonjës Oriol Junqueras të qëndrojë në paraburgim.

Vendim që vjen pas më shumë se dy muajsh burg lidhur me rolin e tij në lëvizjen për pavarësi së rajonit.

Në vendimin e tyre, gjyqtarët thanë se kishte rrezik që udhëheqësi separatist të kryente sërish ndonjë shkelje të ligjit nëse lirohej, pasi sipas tyre nuk kishte prova se ai të kishte braktisur “rrugën e ndjekur deri më tani”.

Oriol Junqueras mbahet në paraburgim i akuzuar për rebelim, kryengritje dhe keqpërdorim të fondeve publike.

Vendimi i gjykatës pritet ta ndalojë atë të betohet në seancën e hapjes së parlamentit të ri katalanas më 17 janar.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kolonat e gjata në pikëkalimin kufitar në Merdare, po bëjnë…