Parlamenti Evropian e miraton raportin për Kosovën, kërkohet heqja e vizave

14 qershor 10:54

Komisioni për Punë të Jashtme i Parlamentit Evropian, e ka miratuar raportin për Kosovën, në të cilin kërkohet heqja e vizave për shtetasit e Kosovës.

Nga 57 eurodeputetë që kanë marrë pjesë në votim, 43 kanë votuar pro, nëntë kundër dhe pesë kanë abstenuar.

Në draftin e raportit që e kishte prezantuar më parë raportuesja për Kosovën në këtë trup, Viola von Cramon, është përsëritur se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave që në vitin 2018, por akoma nuk është miratuar vendimi për liri të lëvizjes.

Në tekstin e këtij dokumenti i bëhet thirrje Këshillit të BE-së që urgjentisht të marrë vendimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, shkruan REL.

Në dokument përfshihet edhe mbështetja ndaj kërkesës së Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, aspiratat e Kosovës për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, sikur edhe thirrja për pesë vendet anëtare të bllokut evropian, të cilat nuk e kanë njohur akoma pavarësinë e Kosovës, që ta bëjnë një gjë të tillë.

Kosovës i bëhet ftesë të vazhdojë procesin e reformave, luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, ndonëse konstatohet se Kosova ka shënuar një përparim në këtë drejtim.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Australia arriti të merrte biletën e parafundit të “Katar 2022”,…