Parlamenti kanadez nderoi një ukrainas që luftoi në anën e nazistëve gjatë Luftës së Dytë Botërore

26 shtator 2023 | 08:48

Kryetari i Dhomës së Ulët të Parlamentit Kanadez, Anthony Rota, kërkoi falje për nderimin e një emigranti ukrainas 98-vjeçar, i cili luftoi në anën e nazistëve gjatë Luftës së Dytë Botërore gjatë vizitës së presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në Kanada.

Rota përshëndeti Yaroslav Hunka, një shtetas kanadez me origjinë ukrainase, në një seancë parlamentare të premten dhe e vlerësoi atë si një “veteran ukrainazo-kanadez të Luftës së Dytë Botërore që luftoi për pavarësinë e Ukrainës kundër rusëve dhe një hero ukrainas dhe kanadez”.

Të dielën, organizata hebraike për të drejtat e njeriut Miqtë e Qendrës Simon Wiesenthal dënoi çmimin e Hunk-ut të dhënë nga Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve dhe i bëri thirrje Rothit të kërkonte falje.

Komuniteti hebre është në tronditje

“Deklaratat e Rotës injorojnë faktin se Hunka ishte një anëtar i Divizionit të 14-të SS Grenadier, një njësi naziste, krimet e së cilës kundër njerëzimit gjatë Holokaustit janë të dokumentuara mirë,” tha organizata. Është tronditëse që një veteran lufte që shërbeu në një njësi naziste mori një ovacion në këmbë në parlament, shtoi organizata.

Divizioni SS Galicia, i cili ishte përcaktimi për Divizionin e 14-të të Grenadierëve SS, ishte një njësi e formuar fillimisht nga vullnetarë galikë me origjinë ukrainase, të cilët luftuan në anën e Gjermanisë kundër Ushtrisë së Kuqe.

Të dielën, Rota kërkoi falje për deklaratën e tij dhe tha se çmimi i ukrainasit në parlament ishte iniciativë e tij.

“Më vonë mora informacione të reja, kështu që tani më vjen keq. Do të doja t’u kërkoja falje komuniteteve hebreje anembanë Kanadasë dhe botës,” tha Rota.

Trudeau u distancua

Kryeministri kanadez Justin Trudeau u distancua nga kjo. Ai tha se ai dhe delegacioni ukrainas nuk ishin të informuar për ftesën e Yaroslav Hunka në parlament.

Megjithatë, kreu i opozitës Pierre Poilièvre kritikoi qeverinë për një “gabim serioz”.

“Departamenti i Protokollit i Kryeministrisë është përgjegjës për miratimin e të gjithë të ftuarve dhe programeve të vizitave shtetërore të kësaj natyre”, tha kreu konservator.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Dy vendkalimet kufitare me Serbinë, Bërnjak dhe Jarinjë, vazhdojnë të…