Përurohet shtëpia muze e heroit Fadil Vata

25 nëntor 16:18

Vendlindja e heroit të kombit, Fadil Vata, Sallagrazhda e Suharekës, ka mirëpritur të enjten shumë bashkëveprimtarë, shokë, miq dhe idealist të heroit, të cilët kishin shkuar për ta bërë përurimin e shtëpisë muze të tij.

Në ceremoninë inauguruese të kësaj shtëpie muze ishte edhe ish-kryeministri i Kosovës dhe kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj.

Me këtë rast, kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, pasi ka përshëndetur të pranishmit me një fjalë rasti, ka folur për veprën dhe heroizmin e Fadil Vatës. Me nga një fjalë rasti janë paraqitur edhe Ramush Haradinaj dhe shoku e bashkëveprimtari  i Fadil Vatës, Halil Selimi.

Haradinaj dhe Selimi kanë vlerësuar lartë kontributin e Vatës për çështjen kombëtare.

Ndërsa në emër të familjes Vata, të pranishmit i ka përshëndetur vëllai i Fadilit, Ramë Vataj. Në këtë ngjarje është mbajtur edhe një program i kulturor-artistik.

Shtëpia muze e heroit Fadil Vata është ngritur me iniciativën e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj dhe është financuar nga kjo komunë.

May be an image of one or more people, people standing and outdoorsMay be an image of 9 people, people standing and outdoorsMay be an image of 5 people, people standing and outdoorsMay be an image of 2 people, people standing and outdoorsMay be an image of 12 people, people standing and outdoors

May be an image of 6 people, people standing and indoorMay be an image of 1 person and text that says 'FADIL'May be an image of indoorNo photo description available.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Këngëtarja, Fifi sot ka vendosur të largohet nga reality-show, “Big…