Presidenti i Lyon kundër anulimit të sezonit

29 prill 13:36

Jean-Michel Aulas beson se sezoni i Ligue 1 duhet të përfundojë përmes play-off pasi sezoni 2019/20 u anulua për shkak të pandemisë koronavirus.

Kryeministri francez Edouard Philippe njoftoi se asnjë veprimtari sportive nuk do të lejohet të zhvillohet deri në shtator dhe konfirmoi se nuk ka mundësi që Ligue 1 të rifillojë në mes të luftës së vazhdueshme kundër koronavirus, me Francën ende në një gjendje mbylljeje.

“Çështjet e mëdha sportive nuk mund të ndodhin para shtatorit”, ka thënë ai në një asamble kombëtare të martën.

“Sezoni i futbollit profesional 2019/20 nuk mund të kthehet”.

Aulas ka deklaruar: “Kam lexuar me kujdes atë që tha UEFA, ata donin që ne të shkonim deri në fund të garave, edhe nëse do të duhet të luajmë në një format të ndryshëm dhe në gusht”. “Pra, unë mendoj se ekziston një mënyrë alternative e cila do të konsistonte në plotësimin e këtij fundi të kampionatit me një seri play-off për ekipet lartë dhe ato poshtë, që do të zhvillohej në gusht, mbase edhe në korrik pas dyerve të mbyllura”.

“Mos u nxitoni. Unë i them vetvetes se, mbase, në rregullat e dekonfinancimit që janë propozuar, ka ende vend për të përfunduar kampionatin”, vazhdoi ai.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Nën-presidenti i SHBA-ve Mike Pence, zhvilloi një vizitë në Klinikën…