Presidenti malazez kërkon drejtësi për gjashtë shqiptarët e vrarë nga forcat jugosllave në kufirin mes Kosovës dhe Malit të Zi

18 prill 2024 | 20:53

Presidenti i Malit të Zi, Jakov Millatoviq ka kërkuar drejtësi për gjashtë civilët shqiptarë, në mesin e të cilëve edhe dy fëmijë, të cilët u vranë nga forcat ushtarake serbo-jugosllave në një pjesë të kufirit mes Kosovës dhe Malit të Zi.

Presidenti malazez, ka kërkuar që në vendin e ngjarjes të ngritet edhe një përmendore në kujtim të viktimave shqiptare.

“Në Kaludjerski laz, një fshat afër kufirit me Kosovën, anëtarët e Ushtrisë Jugosllave, JNA, vranë gjashtë civilë shqiptarë të Kosovës, duke përfshirë dy fëmijë, më 18 prill 1999. Pesë të tjerë u plagosën në sulmin, i cili ndodhi gjatë bombardimeve 78-ditore të NATO-s ndaj Jugosllavisë, që synonte të detyronte presidentin Slobodan Millosheviç të tërhiqte forcat serbe nga Kosova”, raportoi Balkan Insight.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një vizitë njëjavore jashtë vendit te familjarët për festën e…