Presidenti serb Vuçiq nis vizitën në Kroaci

12 shkurt 13:14

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq është duke vizituar Kroacinë në mesin dhe protestave dhe tensioneve të rritura.

Ai pritet të takohet me presidentin kroat, Kolinda Grabar Kitaroviq.

Kjo është vizita e parë e presidentëve të të dy vendeve në pesë vjet.

Më vonë presidenti serb pritet ta takojë edhe kryeministrin kroat, Andrej Plenkoviq dhe kryeparlamentarin, Gordan Jandrokoviq.

Vuçiq po ashtu pritet të takohet edhe me përfaqësues të tjerë dhe liderë religjiozë.

Marrëdhëniet bilaterale kanë qenë të tensionuara nga shpallja e pavarësisë së Kroacisë më 1991.

Dhjetëra veteranë të luftës dhe nacionalistë kanë protestuar kundër Vuçiqit, i cili njihet si nacionalist nga periudha e luftës por që tani e prezanton veten si reformist pro-evropian.

Bashkimi Evropian ka thënë se Serbia duhet të krijojë marrëdhënie të mira fqinjësore nëse dëshiron t’i bashkohet bllokut.

Kroacia është tashmë anëtare e BE-së.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Departamenti i Protokollit të Shtetit që funksionon në kuadër të…