Presidenti Zelensky sanksionon biznesmenin ukrainas dhe disa priftërinj që kishin lidhje me Kishën Ruse

25 janar 23:09

Presidenti Volodymyr Zelesnyi ka sanksionuar një nga biznesmenët më të pasur të Ukrainës dhe nëntë priftërinjtë e lartë të lidhur me Kishën Ortodokse Ruse, duke ngrirë asetet e tyre për pesë vjet.

Vendimi ishte një nga të fundit në një seri lëvizjesh të Kievit kundër Kishës Ortodokse Ruse, e cila ka shprehur mbështetjen e saj për presidentin rus Vladimir Putin pothuajse që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës.

Një dekret i postuar në faqen e internetit të presidentit ukrainas të martën vonë tha se sanksionet ishin vendosur ndaj Vadim Novinsky, pasuria e të cilit para luftës vlerësohej midis 1.3 miliardë dhe 3.5 miliardë dollarë, sipas edicionit ukrainas të revistës Forbes. Nowinski, i cili tani besohet të jetë në Gjermani, ka interesa biznesi në sektorët e energjisë dhe çelikut.

Ai gjithashtu mban titullin kishtar të dhjakut dhe ka financuar degën pro-Moskë të Kishës Ortodokse të Ukrainës për shumë vite, sipas mediave ukrainase.

Lista e sanksioneve përfshin gjithashtu Pavel Lebed, famullitarin e manastirit Laura në Kiev-Petserk, dhe klerikë të tjerë të lartë nga degët rajonale të kishës në lindje dhe jug – ku ndodhen frontet e rëndësishme të luftës – si dhe në Krimea, e cila u pushtua dhe u aneksua nga Rusia në 2014.

Nowinski dhe priftërinjtë nuk mund të kontaktoheshin menjëherë për koment. Zelensky dhe ekipi i tij kanë marrë masa të ashpra kundër shumë përfaqësuesve të seksionit pro-Moskë të Kishës Ortodokse të Ukrainës, duke i akuzuar ata për mbështetje të ‘gjenocidit’ nën maskën e fesë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti i FFK-së, Agim Ademi bashkë me presidenten e vendit,…