Presidentja Osmani mbërrin në New York, nesër përballet me Vuçiqin në OKB

21 prill 2024 | 16:40

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, ka mbërritur në New York.

Ajo nesër do ta ketë përballjen e radhës në Këshillin e Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq.

Në seancën e KSKB-së, Presidentja Osmani pritet të flasë për progresin, zbatimin e reformave, të drejtat e njeriut, demokracinë, sundimin e ligjit si dhe fusha të tjera me rëndësi për Kosovën.

Presidentja po ashtu do të flasë për domosdoshmërinë për drejtësi për krimet e kryera nga Serbia në Kosovë.

Përgjatë qëndrimit në New York, Presidentja Osmani pritet të takohet e koordinohet me disa nga përfaqësuesit e përhershëm të shteteve mike në Kombe të Bashkuara.

Takimi i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për Kosovën do të mbahet të hënën në ora 16:00, sipas kohës lokale të Kosovës, respektivisht në ora 10:00, sipas kohës së New York-ut.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Të fitosh para pa pasur nevojë të ngrihesh nga shtrati…