Si të fitoni 18 mijë euro në muaj pa lëvizur nga shtrati

21 prill 2024 | 16:32

Të fitosh para pa pasur nevojë të ngrihesh nga shtrati tingëllon si puna e ëndrrave. Edhe më mirë kur paguhesh mijëra euro.

Qendra Gjermane e Hapësirës Ajrore (DLR) po kërkon 12 kandidatë për të kaluar 60 ditë në shtrat për studimin e saj në bashkëpunim me NASA-n.

Kandidatët që përfundojnë programin dymujor do të paguhen 18,000 euro, raporton “Euronews”.

I planifikuar të fillojë në vjeshtën e vitit 2024, studimi kërkon që pjesëmarrësit të kalojnë gjithsej 88 ditë, të cilat përfshijnë përgatitjen dhe ndjekjen, në objektin e kërkimit mjekësor të “DLR:envihab” në Këln.

Studimi synon të riprodhojë kushtet në të cilat astronautët mund të gjenden në hapësirë ??për të shmangur “marramendjen, pengimin dhe çështje të tjera me koordinim” nga rrezikimi i një misioni.

Periudhat e gjata të kaluara në hapësirë ??mund të dëmtojnë perceptimet shqisore, si dëgjimi, dhe reaksionet motorike si ecja, sipas agjencisë hapësinore.

Ky studim kërkon individë të moshës 24 deri në 55 vjeç, me gjatësi 1.53 deri në 1.90 m. Aplikantët duhet të jenë në gjendje të mirë shëndetësore, të mos pinë duhan dhe “të kenë njohuri të mira të gjermanishtes”.

Pjesëmarrësit pritet të kryejnë aktivitete të përditshme duke përfshirë higjienën personale, shkuarjen në tualet dhe ngrënien e shtrirë.

Candidates who complete the two-month programme will be paid €18,000.

The German Aerospace Center (DLR) is looking for 12 candidates to spend 60 days in bed for its study in collaboration with NASA.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një aksident i rëndë ka ndodhur në Michigan, SHBA, ku…