Pse Putini po i “zgjon” spiunët e Luftës së Ftohtë?

28 shkurt 2024 | 08:03

Epopeja e Luftës së Ftohtë me intrigat e saj, të spiunazhit dhe shkëmbimet e agjentëve sekretë që kaluan kufijtë idealë dhe realë në skajet më të largëta të Perdes së Hekurt, na u shfaq për disa dekada, veçanërisht në fazat kryesore të detentimit midis Uashingtonit dhe Moskës pas rënies së Bashkimit Sovjetik, si një epokë e errët. Megjithatë, spiunazhi midis Perëndimit dhe Lindjes nuk ka të ndalur kurrë. Spiunët rusë janë kthyer. Dhe ata janë më të fortë se kurrë. Kështu thotë një institut londinez, Instituti Mbretëror i Shërbimit të Bashkuar (RUSI), në një raport të krijuar nga ekspertët Jack Watling dhe Nick Reynolds së bashku me Oleksandr Danylyuk, ish-këshilltar i Ministrisë së Mbrojtjes dhe kreu i shërbimit sekret të jashtëm të Kievit. Dokumenti i sapobotuar gjithashtu përdor informacionin e marrë nga inteligjenca e Federatës dhe analizon aftësinë e demonstruar nga 007 e Moskës për të mësuar nga gabimet e bëra për t’u kthyer në përfaqësimin e një prej kërcënimeve kryesore për sigurinë e kombeve perëndimore.

Analysis: 'Putin isn't a politician. He's a spy and a provocateur' - Euromaidan Press

Dështimet

Spiunët rusë, në dekadën e fundit, kanë treguar se janë përpjekur dhe kanë “dështuar” në disa raste.Duke lënë mënjanë rastin ukrainas, agjentët rusë në vitet e fundit kanë dështuar në përpjekjen e tyre për të eliminuar ish-spiunin që i ishte dorëzuar joshjes së shërbimeve sekrete britanike, Sergei Skripal, dhe gjithashtu kanë dështuar në dy përpjekje të tjera të supozuara për të eliminuar disidentin Alexei Navalny, tani i vdekur, por për shkaqe “natyrore”, siç deklaroi kreu i inteligjencës ushtarake ukrainase (Gur), dhe në rastin e Aleksandr Poteyev, një tjetër agjent i dyfishtë që supozohej të “përfundonte si Skripal”, teksa fshihej në Amerikë. Kjo seri operacionesh të dështuara shkaktoi një dëbim masiv të agjentëve dhe diplomatëve rusë “të lidhur” me shërbimin e inteligjencës, qoftë GRU, FSB ose SVR, nga ambasadat dhe në përgjithësi nga kryeqytetet anembanë Evropës.

Putin's spies have infiltrated Britain and are ready to strike, claims academic | World | News | Express.co.uk

Faza e re e luftës

Vetëm vitet e fundit, shërbimi sekret rus që vepron jashtë vendit ka pësuar dëbimin e 600 oficerëve. Këta përfshinin tetë oficerë të inteligjencës që vepronin ” pa mbulesë diplomatike “, pra profile të “zbuluara” në thelb nga kundërspiunazhi për atë që ata ishin në të vërtetë: spiunë që kishin ndërtuar një identitet të rremë dhe, duke pretenduar se ishin dikush tjetër, kryenin misionin e tyre gjerësisht. sekret. Humbja e kaq shumë pionëve në tabelën e shahut dhe ndryshimi drastik në marrëdhëniet midis një “blloku perëndimor” të ripërtërirë kundër Rusisë, e cila iu nënshtrua sanksioneve dhe kontrolleve të forta që nga periudha pas Krimesë deri në shpërthimin e konfliktit ukrainas, duhet të ketë shkaktuar një rishikim të plotë të strategjive. Provat e reja të përfshira në raportin e institutit britanik RUSI, tregojnë se si spiunët rusë “po mësojnë nga gabimet e tyre ” dhe po i përshtatin strategjitë e tyre në çdo nivel për të filluar atë që quhet ” fazë e re e luftës politike kundër Perëndimit”.

US seeks to crack Putin power with high-level Russian spies | The Hill

Strategjia e re

Sipas raportit të nënshkruar nga J. Watling dhe N. Reynolds në bashkëpunim me ish-këshilltarin e ministrit ukrainas të Mbrojtjes Oleksandr Danylyuk dhe kreun e inteligjencës së jashtme, koordinimi i operacioneve të dezinformimit dhe propagandës të kryera nga agjentët e Kremlinit nga viti 2022 e në vazhdim: “duket se kanë prodhuar fushata propagandistike më koherente ” dhe rrjedhimisht “efektive”. Kjo u analizua mbi të gjitha në fushën e bindjes së mediave sociale, nëpërmjet përdorimit tashmë të njohur të ushtrive të profileve “bot”, të cilat vetëm në Gjermani do të kishin shpërndarë qindra mijëra postime në gjuhën gjermane në ditë nga një rrjet prej 50,000 llogarish. gjatë një muaji të vetëm ” me synimin për të minuar konsensusin publik mbi mbështetjen ushtarake dhe ekonomike që fuqitë evropiane i japin Ukrainës. Rrjete të mëdha dezinformimi janë zbuluar gjithashtu në Poloni dhe Francë . Aktualisht “fuqitë ushtarake” kryesore, të cilat së bashku me Gjermaninë dhe Italinë do të përbënin pjesën më të madhe të një strukture të ardhshme mbrojtëse evropiane.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Më 26 shkurt, presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi dy dekrete…