Puigdemont thotë se është i hapur për një takim me Rajoy

22 dhjetor 2017 | 14:59

Ish-lideri i Katalonisë, Carles Puigdemont ka thënë sot se ai është i gatshëm të takohet me kryeministrin e Spanjës, Mariano Rajoy.

Ai ka thënë se një takim i tillë do të mund të zhvillohej në ndonjë shtet të Evropës. Këto komente të Puigdemont vijnë vetëm një ditë pasi separatistët rajonalë, fituan shumicën në zgjedhjet rajonale.

“Jam i hapur për tu takuar (me Rajoy) në Bruksel apo në ndonjë shtet tjetër të BE-së, por jo në Spanjë”, ka thënë Puigdemont gjatë një fjalimi televiziv në Bruksel.

Ai gjithashtu ka thënë se është i gatshëm të kthehet në Spanjë, nëse atij i garantohet se mund të marrë pozitën e udhëheqësit, në një qeveri të re që do të mund të formohej në Katalonisë.

Puigdemont është në ekzil të vetë-imponuar në Bruksel që prej muajit tetor, pasi kryeministri Rajoy ka shkarkuar Qeverinë rajonale në Katalonisë, pasi ky rajon mbajti referendum për pavarësi dhe shpalli Katalonisë republikë të pavarur. (Rel)

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) ka ushtruar ankesë në…