Putini shpall pavarësinë e dy rajoneve në Ukrainë

30 shtator 08:25

Presidenti rus Vladimir Putin ka shpallur “pavarësinë” e rajoneve ukrainase të Zaporizhia dhe Kherson, ndërsa Rusia përgatitet të shpallë zyrtarisht aneksimin e territorit ukrainas në një përshkallëzim të madh të pushtimit të saj shtatë-mujor.

“Unë urdhëroj njohjen e sovranitetit dhe pavarësisë shtetërore” të Zaporizhia dhe Kherson në Ukrainën jugore, tha Putin në dekretet presidenciale të lëshuara vonë të enjten.

Të dy rajonet do të përfshihen në Rusi së bashku me republikat e vetëshpallura të Donetsk dhe Luhansk në një ceremoni luksoze në Kremlin të premten pas referendumeve të organizuara me nxitim në rajonet e pushtuara nga Rusia, të cilat pretenduan shumicën deri në 99 përqind. në favor të bashkimit me Rusinë. Putin njohu “pavarësinë” e Donetskut dhe Luhanskut në shkurt.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Qeveria e Kosovës sot do ta mbajë mbledhjen e radhës.…