Qindra ushtarë britanikë do të vijnë në Kosovë, i kërkoi NATO

02 tetor 2023 | 08:49

Sekretari i Shtetit për Mbrojtjen në Britani të Madhe, Rt Hon Grant Shapps, ka folur për situatën në Kosovë, pas sulmit terrorist që ndodhi të dielën e 24 shtatorit.

Ai ka folur edhe për transferimin e komandës së Batalionit të Parë ë Regjimentit Mbretëror të Princeshës së Uellsit – një forcë rezervë për Forcën e NATO-s në Kosovë (KFOR).

Grant Shapps, në një postim në platformën “X”, bëri të ditur se dërgimi i trupave shtesë në Kosovë, ka ardhur pas një kërkese urgjente nga NATO.

“Pas një kërkese urgjente nga NATO, kam autorizuar aktivizimin e një batalioni të ushtarëve britanikë për të ruajtur paqen në Kosovë”, ka shkruar Grant Shapps.

Sekretari i Shtetit për Mbrojtjen më tej ka theksuar se ushtarët britanikë në ditët në vijim do të arrijnë në Kosovë.

“Në ditët në vijim, qindra ushtarë dhe gra do të vendosen për të garantuar sigurinë dhe lirinë e të gjithëve në Kosovë dhe unë. e dinë se do ta bëjnë Mbretërinë e Bashkuar krenare”, ka deklaruar Grant Shapps.

Regjimenti Mbretëror i Princeshës së Uellsit, i njohur gjithashtu si Tigrat, është një regjiment fleksibël dhe luftarak.

Si regjiment këmbësorie, është i trajnuar në luftime të afërta me zbritje ose luftime në këmbë (1 PWRR), këmbësoria e specializuar e trajnuar për të operuar në ekipe të vogla në të gjithë botën (2 PWRR) dhe jemi në ballë të Rezervës së Ushtrisë të pajisur me shumë pajisjet më të fundit (3 dhe 4 PWRR).

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ministri për Komunitete dhe Kthim, Nenad Rashiq, në një intervistë…