Reka i kërkon Barishiqit mbështetjen e Kroacisë për liberalizim

07 shkurt 18:05

Ministri i Integrimit Evropian, Blerim Reka, ka pritur të premten në takim ambasadoren e Kroacisë në Kosovë, Danijela Barishiq, pasi që Kroacia kryeson me BE-në.

Sipas një njoftimi të kësaj ministrie, takimi u mbajt në frymën e bashkëpunimit dhe të koordinimit për prioritetet kyçe dhe perspektivën evropiane të Kosovës.

Ambasadorja Barishiq e ka njoftuar ministrin Reka për prioritetet e zgjerimit dhe përgatitjet e Kroacisë si udhëheqëse e Samitit të Zagrebit që organizohet në maj.

Me këtë rast ministri Reka, ka potencuar rëndësinë e koordinimit të përbashkët dhe ka kërkuar mbështetje nga Kroacia si vend mik i Kosovës, për dinamizëm të Agjendës Evropiane, respektivisht për finalizim të liberalizimit të vizave për Kosovën, si prioritet afatshkurtër, ndërsa në aspektin afatgjatë, avancimin e administratës së Kosovës për aplikim për statusin kandidat në BE.

Më tutje, gjatë takimit u rikonfirmua bashkëpunimi dhe u diskutua për avancimin e potencialit në marrëdhëniet bilaterale ndërmjet dy vendeve tona.

/Epoka e re/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ballkani të dielën i shkon Dukagjinit në Klinë në kuadër…