Rënia demografike ruse, Putin i kërkon grave të lindin më shumë se 8 fëmijë

30 nëntor 2023 | 23:48

“Familjet e mëdha duhet të bëhen normë tashmë” tha të marten Vladimir Putin.

Normat e lindjeve në Rusi ka shënuar rënie për shkak të luftës në Ukrainë dhe një krize ekonomike të thelluar që ka pllakosur vendin gjatë viteve të fundit.

Presidenti rus u ka kërkuar grave që të kenë tetë ose më shumë fëmijë pasi numri i të vdekurve të ushtarëve rusë vazhdon të rritet ndërsa lufta në Ukrainë po vazhdon, duke përkeqësuar krizën e popullsisë në vend.

Putin theksoi se vendi duhet të kthehet në epokën kur familjet e mëdha ishin normë.

“Shumë nga gjyshet dhe stërgjyshet tona kishin shtatë, tetë apo edhe më shumë fëmijë”, pohoi presidenti rus.

“Le t’i ruajmë dhe ringjallim këto tradita të shkëlqyera. Familjet e mëdha duhet të bëhen normë, një mënyrë jetese për popullin rus. Familja nuk është vetëm gurthemeli i shtetit dhe shoqërisë, është një fenomen shpirtëror, një burim morali”.

“Ruajtja dhe rritja e popullsisë së Rusisë është qëllimi ynë për dekadat e ardhshme, madje edhe për gjeneratat e ardhshme. Kjo është e ardhmja e shtetit rus, Rusia e përjetshme”, shtoi kreu i vendit.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryeministrit i Kosovës, Albin Kurti, ka shkruar në platformën X…