Rihapet xhamia Al-Aksa në Jerusalem

31 maj 13:56

Pasi u mbyll për dy muaj për shkak të koronavirusit, Xhamia Al-Aqsa në Jerusalem ka filluar përsëri të mirëpresë besimtarët.

Kjo xhami është vendi i tretë më i shenjtë për muslimanët, pas Mekës dhe Medinës në Arabinë Saudite.

Në faljen e namazit morën qindra njerëz pjesë të cilët përmbanin maska mbrojtëse nga Covid-19. Ata u dëgjuan të gjithë teksa kanë thënë “Zoti është i madh”, disa prej tyre kanë puthur edhe tokën.

Besimtarët u përshëndetën nga drejtori i xhamisë Omar al-Kisëani, i cili i falënderoi ata për durimin e treguar, shkruan BBC.

 

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Bekim Haxhiu, ka…