RrGK-ja bën nderime te varri i Nexhmije Pagarushës për 17 shkurt

17 shkurt 12:20

Anëtaret e Rrjetit të Grave të Kosovës (RrGK) të hënën me rastin e përvjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, kanë bërë homazhe te varri i ikonës kosovare Nexhmije Pagarusha (1933-2020).

Në shenjë nderimi dhe respekti për jetën dhe veprën e Pagarushës, si një grua e fuqishme, anëtaret e RrGK-së vendosën lule te varri i saj në fshatin Pagarushë.

Në vitin 2015 RrGK-ja për Pagarushën ndau mirënjohje për “Guximin dhe veprat të cilat kanë motivuar dhe fuqizuar vajzat dhe gratë në Kosovë”.

Vepra e saj mbetet frymëzuese sot e përgjithmonë.

Image preview

/Epoka e re/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Sot, më 17 shkurt 2020, për nder të 12-vjetorit të…