Rriten shitjet e veturave në Evropë

17 janar 2018 | 11:31

Viti 2017, ka qenë viti i katërt me radhë që janë rritur shitjet e veturave në Evropë, duke shënuar shitjen e 15 milionë veturave për herën e parë brenda një dekade, transmeton “AP”.

Asociacioni për prodhuesit evropianë të veturave, ka thënë se shitja e veturave është rritur 3.4 për qind vitin e kaluar.

Italia dhe Spanja kanë qenë fitueset kryesore me rreth 8 për qind, të përcjella nga Franca me 5 për qind rritje dhe Gjermania afro 3 për qind, raporton “Rel”.

Mirëpo kërkesa për vetura të reja është ulur në Britani të Madhe, pas votimit për t’u larguar nga Bashkimi Evropian.

Volkswagen vazhdon të jetë kompania e parë në prodhimin e makinave.

Fjalët Kyçe:

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Greg Delawie, gjatë…