Rusët gjatë tërheqjes lanë mina kudo

12 prill 09:38

“Rusia po e gjen veten gjithnjë e më të shmangur nga komuniteti ndërkombëtar, thotë presidenti ukrainas Volodymr Zelensky në adresimin e tij të natës, duke shtuar se “pushtimi e bën [Rusinë] gjithnjë e më toksike çdo ditë”.

Sidoqoftë, ai vazhdon të paralajmërojë se “dhjetëra, nëse jo qindra mijëra” municione të rrezikshme janë lënë pas nga Rusia në tërheqjen e tyre.

“Okupatorët lanë mina gjithandej. Në shtëpi, në rrugë, në fusha. Ata minuan pronat e njerëzve, minuan makinat, dyert”, thotë ai.

Ai paralajmëroi për raportet se Rusia mund të planifikojë të përdorë armë kimike në Ukrainë, duke shtuar se ata po i marrin këto shqetësime “sa më seriozisht të jetë e mundur” dhe u bëjnë thirrje ukrainasve të vazhdojnë me vendosmërinë e tyre.

“Detyra kryesore si sot ashtu edhe çdo ditë në këtë kohë janë masat konkrete mbrojtëse”, u tha ai qytetarëve ukrainas. “Një rritje konkrete në aftësinë tonë për të zmbrapsur çdo sulm nga trupat ruse. Unë jam duke u marrë me këtë çështje pothuajse gjatë gjithë kohës”.

Ai shtoi se trupat e Ukrainës janë “më të guximshme” se forcat ruse dhe “po i mundin pushtuesit me mençuri dhe taktika të menduara mirë”.

Por ai thotë se Ukraina është ende e varur nga partnerët e saj ndërkombëtarë për armë dhe nuk ka pajisjet që i nevojiten “në veçanti, për të zhbllokuar Mariupolin”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryeministri Albin Kurti ka prezantuar sot Pakon e re të…