Rusi: Vajza e mentorit të Putinit garon në zgjedhjet presidenciale

23 dhjetor 2017 | 19:12

Partia e Nismës Civile në Rusi zyrtarsht e ka nonimuar gazetaren dhe personalitetin televiziv, Ksenia Sobchak, për kandidate në zgjedhjet presidenciale, që mbahen vitin e ardhshëm, e në të cilat gjërësisht pritet fitore e presidentit aktual, Vladimir Putin, edhe për një mandat tjetër gjashtëvjeçar.

Ky vendim i sotëm i kongresit të kësaj partie, u bë pas deklaratës së gazetares Sobchak, që është e bija e Anatoly Sobchakut, prefekt reformist i qytetit Shën Petersburg në fillim të viteve të 90-ta, dhe mentor i zotit Putin, se ajo syon të nominohet për të qenë kandidate në zgjedhjet presidenciale, që mbahen m 18 mars të vitit të ardhshëm.

Sobchak, 36 vjeçare, që ndonjëherë cillsohet si Paris Hilton e Rusisë, për paraqitjet e saj në emisionet reale televizive, që janë komsideruar si tejet kundërthënëse, është shprehur se dëshiron që sistemin politik të vendit të saj ta bëjë më të hapur dhe demokratik.

Ajo i kishte zemëruar disa mbështetës të Kremlinit duke thënë se Krimeja është juridikisht pjesë e Ukrainës, megjithqë është aneksuar nga Rusia./REL

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka sqaruar publikun…