Rusia ka 75 % të forcave brenda Ukrainës

01 mars 09:05

Rusia ka kaluar nga 40% e forcave të saj brenda Ukrainës në rreth 75%, thotë një akademik ushtarak.

Dr Jack Watling është një studiues në fushën e luftës tokësore dhe shkencave ushtarake në “Royal United Services Institute” të Britanisë së Madhe.

Ai tha për programin “Today” të BBC Radio 4 se një trup i madh trupash ruse po përparojnë në jug nga Bjellorusia dhe po fillojnë të vendosin kushtet për të qenë në gjendje të kryejnë një sulm në Kiev.

I pyetur në lidhje me sugjerimin se Rusia ka përdorur raketa Grad në zonat e banuara në Kharkiv, ai i përshkruan këto armë si sisteme raketash që lëshojnë një numër të madh raketash në një zonë, përcjell Telegrafi.

Ai thotë se ka gjithashtu prova që disa prej tyre kanë pasur “municione thërrmuese”.

Municioni thërrmues është një formë e armës shpërthyese e lëshuar nga ajri ose e lëshuar nga toka që lëshon ose nxjerr nënmunicione më të vogla.

Sipas tij, ushtria ukrainase nuk funksionon më në formacione ushtarake, por tani në pozicione mjaft të fiksuara mbrojtëse dhe duke u bërë gjithnjë e më shumë pjesë e mbrojtjes territoriale dhe forcës vullnetare me të cilën po vepron.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Dega evropiane e bankës shtetërore ruse Sberbank po përballet me…