Rusia pretendon se ka vrarë ushtarët ukrainas që ngritën flamurin në ishullin e gjarpërinjve

07 korrik 11:38

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka thënë se vrau ushtarakët ukrainas që po përpiqeshin të ngrinin flamurin e Ukrainës në ishullin e gjarpërinjve të rimarrë së fundmi.

“Në sfondin e dështimeve ushtarake dhe një tërheqjeje masive të trupave ukrainase në Donbas, natën e 7 korrikut, regjimi i Kievit u përpoq të dorëzonte simbolikisht flamurin në ishullin e gjarpërinjve. Rreth orës 5 të mëngjesit, disa ushtarakë ukrainas zbarkuan në ishull nga një varkë me motor dhe bënë foto me flamurin. Avioni i Forcave Ajrore Ruse nisi menjëherë një sulm me raketa me precizon të lartë në ishullin Zmeiny, si rezultat i të cilit u shkatërrua një pjesë e personelit ushtarak ukrainas. Të mbijetuarit u larguan në drejtim të fshatit Primorskoye, rajoni Odesa”, thuhet në njoftim.

Pretendimet nuk janë verifikuar në mënyrë të pavarur, megjithëse autoritetet e mëparshme në Odesa thanë se ishulli ishte sulmuar.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Partia Demokratike e Kosovës (PDK) ka ftuar Prokurorinë e Shtetit…