Samsung fiton 46 Çmime CES® 2023 Innovation nga Shoqata e Teknologjisë së Konsumatorit

23 nëntor 15:38

Samsung njihet për angazhimin e saj për të ofruar një përvojë të lidhur pa probleme, të personalizueshme për klientët, duke kontribuar në një botë të ndërgjegjshme për mjedisin

Samsung Electronics, një lider global në teknologji, njoftoi sot se 46 prej produkteve të saj të reja dhe inovacioneve të shërbimit kanë marrë vlerësimet e CES® 2023 Innovation Award, duke përfshirë tre “Best of Innovation Honorees” nga Shoqata e Teknologjisë së Konsumatorit (CTA)®. Programi vjetor nderon dizajnin dhe inxhinierinë e jashtëzakonshme në një mori kategorish të produkteve të teknologjisë së konsumit.

Samsung u vlerësua në shumë kategori, duke përforcuar angazhimin e kompanisë për të ofruar një përvojë të lidhur pa probleme, të personalizueshme për konsumatorët, duke kontribuar në një botë të ndërgjegjshme për mjedisin. Me qëndrueshmërinë në zemër të gjithçkaje që bën Samsung ka realizuar ide të reja të guximshme, duke përfshirë investimet në materiale të qëndrueshme, rritjen e efikasitetit të energjisë në produkte dhe riciklimin e përgjegjshëm, si dhe pajisje të rinovuara dhe të riparueshme, duke ulur gjurmën e karbonit të kompanisë duke përdorur 100% energji të rinovueshme në të gjitha objektet në SHBA, Evropë dhe Kinë.

Produktet Samsung u dalluan si Innovation Awards Honorees në kategoritë Imazh/Fotografi Digjitale, Pajisje dhe Aksesorë celularë, Gaming, Shëndeti Digjital, Teknologjitë Wearable dhe Ekranet, Komponentët dhe Aksesorët AV Home dhe Softuerët dhe aplikacionet celulare. Disa nga produktet e vlerësuara përfshijnë veçori të ndërgjegjshme për mjedisin, duke përfshirë Galaxy Z Flip4 dhe Galaxy Z Fold4, të cilat janë bërë të dyja me rrjeta peshkimi të ripërdorura dhe përfshijnë 100% letër të ricikluar për paketimin e produkteve kryesore.

Innovation Awards sponsorizohen nga CTA, organizatori i CES – i njohur në mbarë botën si skena globale për inovacionin dhe eventi teknologjik më me ndikim në botë. CES®  2023 do të zhvillohet nga 5 deri më 8 janar në Las Vegas, Nevada me një fokus më të thellë te qëndrueshmëria.

I vlerësuar si “Best of Innovation Honoree”:

Çipi i sigurisë Samsung S3B512C – Best of Innovation Honoree në kategorinë e sigurisë kibernetike dhe privatësisë personale. Zgjidhja e kartave biometrike të Samsung S3B512C integron një sensor me gjurmën e gishtave, element sigurie (SE) dhe procesor të sigurt (SP) në një çip të vetëm ” all-in-one”  që është i pari në industrinë e sigurisë kibernetike.

Të vlerësuar si “Innovation Awards Honorees”:

Galaxy Z Flip4, Galaxy Z Flip4 Bespoke Edition – u njohën në kategoritë Imazh/Fotografi Digjitale dhe Pajisje dhe Aksesorë celularë. Forma e Z Flip4 mundëson funksionalitetin unik të kamerës si FlexCam që ju lejon të shkrepni foto dhe video pa duar. Gjithashtu, ju lejon të bëni një foto nga ekrani i jashtëm pa e hapur telefonin tuaj duke përdorur Quick Shot. Z Flip4 Bespoke Edition ofron një nivel tjetër personalizimi me ngjyrat e xhamit dhe opsionet e kornizës që ofrojnë 75 kombinime unike.

Galaxy Z Fold4 – u nderua në kategoritë e Imazh/Fotografi Digjitale, Pajisje dhe Aksesorët celularë dhe Gaming. Z Fold4 ofron përvoja unike gaming, kamera të përmirësuar, dizajn novator dhe më shumë produktivitet falë ekranit kryesor 7,6 inç dhe veçorive të Android 12L.

Galaxy Watch5, Galaxy Watch5 Pro  – Të dy Galaxy Watch5 dhe Galaxy Watch5 Pro u njohën në kategoritë: Shëndeti Digjital dhe Teknologjitë Wearable, për gjurmimin e avancuar të shëndetit, rritjen e qëndrueshmërisë dhe aftësive të karikimit, duke i bërë ato orët më me shumë veçori të Samsung deri më tani. Me sensorin novator BioActive, seria Galaxy Watch5 fuqizon përdoruesit me panoramën më të plotë të njohurive në lidhje me shëndetin deri më tani.

Samsung Wallet – Me reputacionin e tij si një aplikacion gjithëpërfshirës, Samsung Wallet u njoh në kategorinë ‘Softuer dhe Aplikacione celulare’. Ai kombinon Samsung Pass, Samsung Pay dhe më shumë për t’u ofruar përdoruesve të Galaxy një mënyrë të re dhe të thjeshtë për të mbajtur të gjitha gjërat e tyre thelbësore digjitale në një vend – nga kartat bankare dhe çelësat digjitalë deri te lejet e udhëtimit, patentat e shoferit dhe ID-të e studentit.

Bespoke AI Laundry – Produktet Bespoke AI Laundry nga Samsung u njohën për dizajnin e tyre inovativ dhe teknologjitë e integruara të inteligjencës artificiale. Lavatriçja Bespoke AI™ me AI OptiWash™ u njoh në kategorinë ‘Smart Home’ dhe Tharësja Bespoke AI™ me AI Optimal Dry u njoh në kategorinë e pajisjeve shtëpiake. Lavatriçja Bespoke AI™ identifikon automatikisht llojet e rrobave dhe nivelet e papastërtive, ndërsa vetë ciklet mund të kontrollohen me aplikacionin SmartThings të Samsung. Tharësja Bespoke AI™ përdor sensorë dhe algoritme për të matur përmbajtjen e lagështisë së rrobave, duke rregulluar kohën dhe temperaturën e tharjes për të optimizuar pa probleme ciklet e tharjes.

SmartThings Energy –. I njohur në kategorinë ‘Softuer dhe Aplikacione celulare’, aplikacioni SmartThings Energy i Samsung ofron një zgjidhje të lehtë për konsumatorët për të reduktuar konsumin e energjisë në shtëpi. Përveç gjurmimit të përdorimit të energjisë, SmartThings Energy ofron njohuri dhe rekomandime të zbatueshme bazuar në pajisjet e lidhura me platformën dhe modelin e përdorimit.

Samsung 990 PRO me Heatsink SSD 2TB – Samsung 990 PRO me Heatsink SSD 2TB – Si i nderuar i Çmimeve Inovative në kategorinë e pajisjeve periferike dhe aksesorëve kompjuterikë, Samsung 990 PRO me Heatsink SSD 2TB është disku PCIe 4.0 më i shpejtë i kompanisë në gjendje solide (SSD) me efikasitet të lartë të energjisë.

Samsung Automotive NVMe BGA SSD 1TB (AM991) – Ky përparim i madh ofron shpejtësinë më të lartë të leximit vijues të industrisë për  hapsirën ruajtëse të automobilave, si dhe një kapacitet jashtëzakonisht të madh operativ për AD/ADAS, kabina dhe sistemet info-argëtuese të automjeteve. Ai u vlerësua në kategorinë “Argëtim dhe Siguri në automjet”.

Samsung 512GB CXL Memory Expander – I njohur në kategorinë ‘Hardware dhe Komponentët e kompjuterit’, moduli 512 GB CXL Memory Expander i Samsung do të jetë pajisja e parë e memories që mbështet ndërfaqen e shumëpritur CXL 2.0 dhe do të vijë në një formë EDSFF (E3.S) – veçanërisht e përshtatshme për gjeneratën e ardhshme të serverave dhe qendrave të të dhënave të ndërmarrjeve me kapacitet të lartë.

Samsung 16GB LPDDR5X dhe 1TB UFS 3.1 Paketa Multi-Chip – Në integrimin e parë të DRAM 16 GB LPDDR5X me bazë 14 nm dhe celularin e gjeneratës së shtatë të Samsung me katër nivele (QLC) V-NAND 1TB UFS (Universal Flash Storage) 3.1, ky uMCP po ofron një hap gjigant në industri. I nderuar në kategorinë e ‘’Embedded Technologies’’, paketa e integruar me shumë çipa me bazë UFS po e çon industrinë drejt memories me densitet më të lartë, shpejtësi më të lartë dhe fuqi të ulët për telefonat inteligjentë premium dhe aplikacione të tjera kryesore të IT.

Sensori i imazhit Samsung ISOCELL HP3 CMOS – Si një sensor celular me një format optik 1/1,4 inç dhe madhësi 0,56 ㎛piksel për dizajne më të holla kamerash, Samsung ISOCELL HP3 u nderua në kategorinë Imazh/Fotografi Digjitale. Ai përmban teknologjinë më të vogël të pikselëve në kamerat celulare për komoditet më të madh të dizajnit dhe 200 megapikselë që japin imazhet më të detajuara të disponueshme.

Samsung W920+RF 6550 Përmirësimi i gjeneratës tjetër për pajisjet që vishen –  I njohur në kategorinë e teknologjive “Wearable”, sistemi Exynos W920 i Samsung në një çip (SoC) dhe zgjidhja e lidhjes Exynos RF 6550 është një ofertë e gjeneratës së ardhshme që shton një dimension të ri për pajisjet që vishen. Procesori Exynos W920, përfshin një modem LTE dhe ofron performancën e kërkuar nga pajisjet që vishen të gjeneratës së ardhshme me një GPU të fuqishme dhe CPU me dy bërthama. Çipi shoqërues RF 6550, i ndërtuar mbi një proces 28 nm, integron lidhjen Wi-Fi, Bluetooth dhe GNSS me besueshmërinë më të madhe në modelin Exynos W920.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Serbia është duke shfrytëzuar situatën e krijuar lidhur me targat…