Samsung shfaq në konferencën “World of Samsung” gamën e pajisjeve të përmirësuara me AI për vitin 2024

20 shkurt 2024 | 15:49

Konferenca evropiane tregon se si inteligjenca artificiale mundëson përvoja të reja të lidhura me stilin e jetës përmes linjës së produkteve të Samsung 2024

Samsung Electronics, një pionier për përvojat e pajisjeve të ndërlidhura, prezanton konferencën ‘World of Samsung’ nga kjo e martë, 20 shkurt. Ngjarja do të shfaqë linjën më të fundit të produkteve të Samsung për vitin 2024, në të gjithë produktet televizive, audio, celulare, Smart Home dhe pajisje digjitale.

“Në Samsung, ne zhvillohemi për të krijuar përvoja që i ndihmojnë klientët tanë të jetojnë jetë më të përshtatshme dhe më të ndërlidhur. Nga telefoni ynë i parë inteligjent dhe televizorët kryesorë të industrisë[1] QLED, për të monitoruar ushqimin brenda, produktet tona vihen në jetë përmes fuqisë së SmartThings dhe inovacionit të AI”, tha Benjamin Braun, Shefi i Marketingut i Samsung në Evropë. “Në World of Samsung, ne po festojmë se si fuqia e inteligjencës artificiale është këtu sot dhe se si ajo po bën një ndikim të vërtetë në jetën e klientëve tanë tani dhe në të ardhmen.”

“World of Samsung ” e këtij viti sjell media dhe partnerë në Gjermani jo vetëm që të shohin pajisjet më të reja të Samsung, por të përjetojnë praktikisht se si këto pajisje përdorin aftësitë e AI për ta bërë jetën më pak të komplikuar, më të përshtatshme dhe më të ndërlidhur. Gjatë ngjarjes, Samsung do të ndajë gjithashtu detaje të vizionit të tij “AI për të gjithë”, i cili fokusohet në mënyrën se si teknologjia AI do t’u mundësojë njerëzve të përjetojnë pajisjet e tyre në mënyrë më intuitive dhe të përshtatshme se kurrë më parë.

Hyrja në një epokë të re të AI dhe fuqizimi i përvojave të përditshme

E zbuluar fillimisht muajin e kaluar në Galaxy Unpacked, seria Galaxy S24 sjell përvoja të reja celulare me Galaxy AI[2]. Në “World of Samsung” të pranishmit do të jenë në gjendje të përjetojnë se si AI përforcon pothuajse çdo ndërveprim në telefonat inteligjentë më të fundit Galaxy.

Ndërkohë, funksioni i ri i “Note Assist” në Samsung Notes ndihmon në krijimin e përmbledhjeve të takimeve të krijuara nga AI, dhe madje edhe modeleve që thjeshtojnë shënimet në formate të parapërgatitura, duke siguruar që shënimet të qëndrojnë të organizuara dhe të përmbledhura.

Së fundi, seria Galaxy S24 shënon një moment historik në historinë e kërkimit si telefoni për debutimin intuitiv, të drejtuar nga gjestet “Circle to Search with Google”. Për t’u dhënë përdoruesve të Galaxy një mjet të ri të jashtëzakonshëm, Galaxy iu drejtua udhëheqësit botëror të kërkimit, Google, dhe hapi forma të reja zbulimi me një gjest të thjeshtë. Me një shtypje të gjatë në butonin kryesor, përdoruesit mund të rrethojnë, theksojnë, shënojnë ose prekin çdo gjë në ekranin e Galaxy S24 për të parë rezultate kërkimi të dobishme dhe me cilësi të lartë. Në këtë mënyrë, nëse jeni në rrjetet sociale dhe shihni një xhaketë që ju pëlqen, thjesht mund të zgjidhni imazhin dhe do të aksesoni menjëherë në faqen e produktit.

Ripërcaktimi i argëtimit në shtëpi me risitë më të fundit televizive dhe audio

“World of Samsung” do të nxjerrë në pah linjën e televizorëve dhe audios të vitit 2024, duke përfshirë televizorët Neo QLED 8K dhe inovacionin Micro LED, të cilat ofrojnë opsione premium për çdo klient.

I drejtuar nga procesori më inovativ i Samsung deri tani, NQ8 AI Gen 3, 2024 Neo QLED 8K i fuqishëm dhe inteligjent i vitit 2024, ofron cilësi të pakrahasueshme të figurës. Procesori Gen3 ka një motor AI në pajisje (NPU) dy herë më shpejt se procesori Gen2 i përdorur më parë dhe është procesori më i shpejtë i Samsung deri më tani, duke rezultuar në cilësinë e figurës që ju sjell më afër se kurrë me përmbajtjen e preferuar të konsumatorëve. Për adhuruesit e sporteve, AI Motion Enhancer Pro zgjidh problemet e zakonshme me transmetimin e ndeshjeve me rezolucion të lartë duke reduktuar shtrembërimin e topit. Ai zbulon automatikisht llojin e sportit dhe aplikon modelin e duhur të zbulimit të topit duke përdorur teknologjinë e integruar AI.

Gjithashtu, në “World of Samsung” u ekspozua inovacioni i ri Transparent MICRO LED. Një evolucion në teknologjinë e ekranit, ai bashkon dizajnin estetik me avancimin teknologjik, jo vetëm duke ofruar cilësi reale të figurës, por edhe duke u integruar me teknologjitë e ardhshme për të ofruar mundësi të pakufishme në aplikacionet e ekranit transparent. Përveç kësaj, MICRO LED transparent Samsung jep shkëlqim superior, dizajn inovativ pa korniza dhe transparencë të pakrahasueshme falë një hapësire të lartë brenda çdo piksel, duke rritur qartësinë e përmbajtjes tuaj duke ruajtur dukshmërinë e objekteve të botës reale pas ekranit.

Samsung shfaq në  “World of Samsung” gjithashtu produktet e reja televizive të stilit të jetesës me veçoritë të reja, duke zgjeruar përvojën e personalizuar të përdoruesit. The Music Frame është një altoparlant i personalizueshëm dhe i gjithanshëm, që integrohet pa probleme me SmartThings. Funksionon si një altoparlant i pavarur me valë ose mund të ndërlidhet me një televizor Samsung dhe soundbar nëpërmjet veçorisë Q-Symphony për të pasuruar aftësitë e tingullit rrethues dhe për të pasuruar basin. Korniza muzikore përzihet në hapësirën e jetesës, duke u maskuar si një kornizë fotografie për të plotësuar dekorin tuaj dhe për të ofruar tinguj të pasur rrethues në unison.

Përmirësimi i shtëpisë së ndërlidhur me pajisje me AI

Pajisjet BESPOKE të Samsung do të shfaqen gjithashtu në “World at Samsung”, duke ofruar komoditet të përforcuar të përdoruesit përmes lidhjes së përmirësuar dhe integrimit të AI. Duke shfaqur dizajne elegante së bashku me aftësitë më të fundit të AI, pajisjet shtëpiake BESPOKE ofrojnë stil futurist dhe funksionalitet të shtuar për shtëpinë moderne.

Pajisjet e tjera në gamën BESPOKE përdorin gjithashtu përparimet më të fundit në AI. Falë një pompe të re qarkullimi dhe përmirësimeve të AI në algoritmet e softuerit, lavatriçe e re Bespoke AI, tani tejkalon kërkesat minimale të efiçencës së energjisë A Grade deri në 40%. [3]Përveç kësaj, funksioni AI Wash përdor 5 sensorë të ndryshëm për të rregulluar në mënyrë inteligjente performancën e larjes për çdo ngarkesë, për larje më të plotë dhe efikase. Në Bespoke Jet Bot Combo™, AI Object Recognition të përmirësuar do të thotë se tani mund të drejtojë më saktë se kurrë duke zgjeruar numrin e objekteve që mund të dallojë dhe vjen me AI Floor Detect në mënyrë që të mund të zbulojë sipërfaqe të ndryshme dhe të rregullojë fuqinë e nevojshme të pastrimit, ashtu si fshesa jonë BESPOKE Jet AI.

Për më shumë informacion mbi gamën e plotë të produkteve të përmirësuara me AI të Samsung, vizitoni link-un.

[1] Nr.1 prodhues TV në shitje prej 17 vitesh

[2] Veçoritë e Galaxy AI do të ofrohen falas të paktën deri në fund të vitit 2025 në pajisjet e mbështetura Samsung Galaxy.

[3] Bazuar në testimin e brendshëm të Samsung, modelet e aplikueshme në serinë WW8000D janë 40% më efikase sesa kërkohet për të arritur kufirin e klasës A të efikasitetit të energjisë sipas Rregullores (BE) Nr 2019/2014.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Nëna e Aleksei Navalnyt, Lyudmila, i ka bërë thirrje presidentit…