ShBA: Mbështetje unanime për protestuesit iranianë

10 janar 10:46

Dhoma Përfaqësuese e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA), gati unanimisht e ka miratuar një rezolutë në mbështetje të protestuesve antiqeveri në Iran dhe e ka dënuar goditjen e autoriteteve të Iranit ndaj pjesëmarrësve të demonstratave dyjavore.

Ky legjislacion mbrëmë vonë është mbështetur me 415 vota për dhe vetëm dy kundër.

Dhoma Përfaqësuese “qëndron me popullin e Iranit, që është i angazhuar në protestat legjitime dhe paqësore kundër regjimit shtypës dhe të korruptuar” dhe dënohen “abuzimet serioze të të drejtave të njeriut kundër popullit të Iranit” nga ana e qeverisë, theksohet në këtë rezolutë.

Dhoma Përfaqësuese, po ashtu, i ka bërë thirrje presidentit amerikan, Donald Trump, vendosje të sanksioneve të reja kundër Iranit. (Rel)

Fjalët Kyçe:

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Nga Maxhun Osmanaj Përsiatje letrare Poezia e Avdush Canajt shquhet…