Shefi i OBSH-së: Luftimi i koronavirusit është shumë i vështirë, në një botë të ndarë

12 qershor 2020 | 22:46

 

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit tha të premten se ai është “me të vërtetë i shqetësuar” për ndarjet që coronavirusi ka krijuar globalisht dhe brenda vendeve individuale, duke e quajtur atë një “të padukshëm, por një virus shumë të vogël që shkakton shkatërrim.”

“Bota nuk ka parë kurrë diçka të tillë që nga gripi në 1918”, tha sekretari i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, në një konferencë për shtyp, duke krahasuar pandeminë në vazhdim me pandeminë e gripit spanjoll më shumë se një shekull më parë që besohet të ketë vrarë në të paktën 50 milionë njerëz.

Duke u bërë thirrje kombeve të mësojnë nga historia dhe “të bëjnë më mirë”, Tedros tha se mungesa e unitetit politik gjatë krizës aktuale ishte problematike, shkruan Associated Press, përcjell “Telegrafi”.

“Ky është një virus shumë i rrezikshëm dhe është shumë e vështirë të luftosh këtë virus në një botë të ndarë”, citohet të ketë thënë ai.

Siç shkruan Associated Press, Tedros nuk e shtjelloi, por dy fuqitë kryesore ekonomike në botë – Shtetet e Bashkuara, e cila ka numrin më të lartë të rasteve dhe numrin e vdekjeve nga pandemia, si dhe Kina, ku u shfaq për herë të parë COVID-19 – kanë tregtuar rishikime dhe akuza për origjinën dhe trajtimin e coronavirusit.

Dhe OBSH u bë pjesë e grindjes.

Presidenti Donald Trump u zotua të tërheqë SHBA-në nga Agjencia Shëndetësore e SHBA-së, duke akuzuar OBSH-në që ishte shumë “pro Kinës” dhe se pranoi garancitë e Kinës pas shpërthimit fillestar të virusit në qytetin e Wuhan.

Ndërkohë, sipas AP, shefi i OBSH-së, Tedros, si një shembull i “llojit të unitetit kombëtar” që ai mendon se pandemia kërkon, citoi një telefonatë që ai kishte në të cilën kryeministrja finlandeze Sanna Marin i tha se po punonte me një parti opozitare për të identifikuar problemet dhe të propozonte zgjidhje.

Zyrtarët e OBSH janë veçanërisht të shqetësuar pasi pandemia po shpejton në vendet në zhvillim në lidhje me numrin jo proporcional ndaj njerëzve që mund të përballen, për të marrë shërbime shëndetësore: gra, fëmijë dhe adoleshentë, tha Tedros.

Coronavirusi ka mbingarkuar sistemin shëndetësor në shumë vende, duke i vendosur shumë gra në një “rrezik të shtuar” të vdekjes gjatë lindjes së fëmijëve, tha ai.

Të rinjtë që janë të prekshëm nga ankthi dhe depresioni gjithashtu janë në rrezik më të madh gjatë pandemisë, tha Tedros, duke përmendur se në disa vende, më shumë se një e treta e adoleshentëve marrin ndihmë për shëndetin mendor ekskluzivisht në shkollë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Bashkëshortja e presidentit të Ukrainës Olena Zelenska, ka rezultuar pozitive…