“Shpërthejnë” tensionet, Bjellorusia rrëzon avionin polak pasi shkeli hapësirën ajrore

28 shtator 2023 | 20:34

Tensionet midis Bjellorusisë, aleatit numër një të Rusisë – dhe Polonisë fqinje janë rritur në muajt e fundit pas vendosjes së mercenarëve Wagner në kufirin e Varshavës.

Bjellorusia pretendoi të enjten se avionët polakë kishin shkelur hapësirën e saj ajrore, duke bërë që aleati numër një i Rusisë të rrëzonte avionët si përgjigje.

Ministria e Mbrojtjes e vendit tha në Telegram: “Rreth orës 15:20 avioni kaloi kufirin e Republikës së Bjellorusisë, fluturoi në një thellësi deri në 1.5 kilometra. Në orën 16:22, helikopteri shkeli vazhdimisht kufirin shtetëror, duke shkuar 300 metra thellësi. .”

Tensionet janë rritur midis Bjellorusisë dhe fqinjëve të saj të NATO-s që kur luftëtarët e Wagner u zhvendosën në vend pas përpjekjes së dështuar të grushtit të shtetit të grupit mercenar në qershor.

Në fillim të këtij muaji, Minsk akuzoi Poloninë për shkeljen e hapësirës së saj ajrore pasi një helikopter ushtarak Mi-24 “në një lartësi jashtëzakonisht të ulët, fluturoi në një thellësi deri në 1200 metra në territorin e Bjellorusisë dhe më pas u kthye mbrapa”.

Varshava mohoi pretendimet që panë Bjellorusinë të thërriste një diplomat polak. Një muaj më parë, një helikopter bjellorus kaloi në hapësirën ajrore polake.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një delegacion i Kosovës dhe Shqipërisë i kryesuar nga Agim…