Shtëpia e Bardhë dënon ish-presidentin amerikan Donald Trump për thirrjen për “shfuqizimin” e Kushtetutës së SHBA-së

04 dhjetor 21:46

Të shtunën, Trump postoi në rrjetin e tij social Truth një pretendim të pabazë se ai fitoi zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, duke akuzuar kompanitë e mëdha të teknologjisë për bashkëpunim me demokratët për të punuar kundër tij, sipas BBC.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Andrew Bates, tha se komentet e Trump ishin “anatemë për shpirtin” e kombit amerikan.

“Nuk mund ta duash Amerikën vetëm kur fiton”, tha Bates, duke shtuar se komentet e Trump duhet “të dënohen universalisht”, për të cilën BBC tha se ishte një mesazh për anëtarët e lartë të Partisë Republikane, të cilët deri më tani i kanë shmangur kritikave. shpërthimet e ish-presidentit.

Rrethet me ndikim të Partisë Demokratike kritikuan gjithashtu republikanët, dhe përfaqësuesi demokrat në Dhomën e Përfaqësuesve, Eric Swavel, i pyeti republikanët se si, si anëtarë të asaj partie, ata mund ta quajnë veten ende “konservatorë kushtetues” pa dënuar komentet e Trump.

Në njoftimin e tij të djeshëm, Trump, ndër të tjera, përsëriti pretendimet e tij për “mashtrim dhe mashtrim masiv dhe të përhapur” gjatë zgjedhjeve të fundit presidenciale dhe deklaroi se ai duhet të rikthehet menjëherë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Bileta që kishte prerë shqiptari, Antan Metaj, i cili jeton…