Skandali/ Netflix pushon nga puna punonjësin për dyshimet se nxori shifrat sekrete

16 tetor 13:00

Netflix ka shkarkuar një përgjegjës të punonjësve për dyshimin se ka nxjerrë dokumente të brendshme, ndërkohë që pasojat mbi komentet ofenduese në specialen e re të Dave Chappelle vazhdojnë.

Platforma e transmetimit konfirmoi për Guardian të Premten se kishte pushuar nga puna punonjësin, emri i të cilit nuk është bërë i ditur, për ndarjen e informacionit “konfidencial” dhe “të ndjeshëm komercial” jashtë kompanisë.

Kompania tha se vendimi erdhi pasi një histori e Bloomberg raportoi të dhëna nga një burim i brendshëm anonim që tregoi se “vlera e impaktit” e llogaritur e shfaqjes Chappelle ishte më e ulët se kostoja prej 24.1 milion dollarë për ta arritur atë. Të dhënat e kostos dhe ndikimit për shfaqjet e tjera u zbuluan gjithashtu duke përfshirë Squid Game, serialin e saj më të popullarizuar, i cili kushtoi 21.4 milion dollarë.

“Ne e kuptojmë që ky punonjës mund të jetë motivuar nga zhgënjimi dhe lëndimi me Netflix, por mbajtja e një kulture besimi dhe transparence është thelbësore për kompaninë tonë,” tha zëdhënësi.

Zhgënjimi për publikimin e speciales të Chapelle nga kompania-në të cilën komediani bën një seri shakash anti-trans për përemrat neutralë gjinorë dhe organet gjenitale të njerëzve transgjinorë-ka ndezur rrjedhje “të pashembullta” nga punonjësit e zemëruar, shkruan Bloomberg.

Chappelle është kritikuar më parë për komentet e tij duke sulmuar komunitetin trans në shfaqjet e mëparshme të komedisë.

Kompania pezulloi gjithashtu një punonjës trans i cili postoi kritika ndaj specialeve, para se të anulonte pezullimin. Të paktën 1,000 punonjës thuhet se kanë planifikuar një dalje virtuale për 20 tetor si kundërpërgjigje.

Publiku ka reaguar, me dhjetëra klientë të Netflix thanë se ata planifikojnë ose tashmë kanë anuluar abonimet në platformë për trajtimin e saj shfaqjes speciale të Chapelle.

“Duke festuar anulimin e abonimit tim në Netflix,” shkroi një përdorues në Twitter. “Jo sepse transmetuan speciale transfobike Dave Chapelle; të gjithe bezdisen. Sepse kur u vu në dukje, ata u dyfishuan dhe pezulluan punonjësin trans që foli për të. ”

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Qeveria e Republikës së Kosovës ka ndarë miliona euro për…