SpaceX do të ketë vlerë rreth 500 miliardë dollarë deri në vitin 2030

12 nëntor 2023 | 09:31

Kompania SpaceX e Elon Musk do të ketë vlerë rreth 500 miliardë dollarë deri në vitin 2030, tha investitori miliarder Ron Baron në një intervistë me CNBC të premten.

Baron, i cili sipas CNBC zotëron më shumë se 1 miliard dollarë aksione në kompaninë e raketave, tha se kompania do të ketë vlerë nga 250 miliardë deri në 300 miliardë dollarë gjatë tre viteve të ardhshme, transmeton Telegrafi.

Vlera aktuale e SpaceX prej rreth 150 miliardë dollarësh e bën atë një nga kompanitë private më të vlefshme në botë.

Më herët gjatë muajit, Musk tha se Starlink, njësia e SpaceX, tani po gjeneron të ardhura të mjaftueshme për të mbuluar të gjitha kostot që lidhen me funksionimin dhe mirëmbajtjen e shërbimit të internetit satelitor.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ministri izraelit i Mbrojtjes, Yoav Gallant, ka paralajmëruar Hezbollahun e…