Spastrimi etnik i armenëve në Azerbajxhan, reagon Kim Kardashian: Nuk duam një gjenocid tjetër mbi popullin tim

26 shtator 2023 | 12:22

Kim Kardashian ka paralajmëruar për potencialin e gjenocidit kundër armenëve etnikë në Nagorno-Karabakh pasi Azerbajxhani deklaroi se kishte rifituar kontrollin mbi republikën e shkëputur, skenën e tensioneve për tri dekada.

Ylli televiziv është me origjinë armene dhe shpesh e ka reklamuar trashëgiminë e saj. Me motrën e saj Kourtney në vitin 2019, ajo bëri një vizitë të profilit të lartë në vendin e Kaukazit Jugor, ku vëllezërit e motrat pagëzuan fëmijët e tyre, shkruan NewsWeek.

Baku nisi të martën atë që e quajti një operacion anti-terror në enklavën e njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, por që ka një popullsi me shumicë armene. Pas 24 orësh bombardimesh që thuhet se vranë dhjetëra njerëz, Azerbajxhani tha se kishte rivendosur sovranitetin e tij.

Mijëra armenë duke u larguar nga territori Nagorno-Karabakh, pasi Azerbajxhani mori kontrollin e plotë në këtë zonë (Foto: AP)

Kardashian bëri një postim në llogarinë e saj në X (ish Twitter): “Mjerisht, potenciali për gjenocid ndaj armenëve Artsakh/Nagorno-Karabakh është më i keq tani për shkak të sulmeve në shkallë të plotë nga Azerbajxhani ndaj popullsisë civile pas muajsh bllokadë dhe uria”.

Ka pasur shqetësime ndërkombëtare për fatin e Korridorit të Laçinit që lidh Armeninë me Nagorno-Karabakun, i cili në armenisht njihet si Artsakh. Azerbajxhani është akuzuar për bllokimin e rrugës, gjë që ka ndaluar transportin e ushqimit, ilaçeve dhe shërbimeve thelbësore.

“I bëjmë thirrje qeverisë amerikane dhe komunitetit ndërkombëtar që të ndërhyjnë menjëherë për të parandaluar një fatkeqësi humanitare”, shtoi Kardashian në postimin e ndarë me më shumë se 75 milionë ndjekësve të saj. Ajo ndau një lidhje me një shkrim që bashkë-shkruajti për revistën Rolling Stone këtë muaj përpara armiqësive të fundit.

Me titull “Lutja ime për Joe Biden për të ndaluar një tjetër gjenocid armen”, shkrimi i referohej shkatërrimit të popullit armen dhe identitetit në Perandorinë Osmane më shumë se 100 vjet më parë.

Kardashian tha se “bllokada e pamëshirshme ka kaluar të gjitha linjat e kuqe të të drejtave të njeriut dhe ligjit humanitar”. Opinioni dënoi bllokimin e grupeve të të drejtave të njeriut, si Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq (ICRC) dhe “retorika e urrejtjes që shoqëron bllokadën janë shenja të qëllimit gjenocidal”.

Pjesa citon një raport nga Luis Moreno Ocampo, ish-kryeprokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC), i cili arrin në përfundimin se Baku “po i shkakton qëllimisht grupit kushte jetese të llogaritura për të sjellë shkatërrimin e tij fizik”.

Në një intervistë të mërkurën me programin britanik Channel 4 News, ambasadorja e Azerbajxhanit në Mbretërinë e Bashkuar, Elin Suleymenov mohoi se Baku synonte një operacion spastrimi etnik për të detyruar ata që identifikoheshin si armenë të largoheshin. “Ne kemi ofruar që nga dita e parë për të mirëpritur dhe integruar komunitetin armen në shoqërinë në Azerbajxhan”, tha Suleymenov.

Protestuesit në kryeqytetin armen Jerevan kanë kërkuar dorëheqjen e kryeministrit të vendit Nikol Pashinyan për trajtimin e krizës nga ana e tij. Kjo vjen pasi ai njohu Nagorno-Karabakun si pjesë të Azerbajxhanit, por donte garanci sigurie për popullsinë armene lokale.

Ndërkohë, të enjten, bisedimet e riintegrimit janë zhvilluar midis përfaqësuesve të Azerbajxhanit dhe udhëheqjes etnike armene të Nagorno-Karabakut, pa asnjë përparim. Nga të dyja palët kishte pretendime se një armëpushim ishte thyer.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Qeveria e Serbisë e ka shpallur 27 shtatorin ditë zie…