Spiegel: Vendet baltike mund të dërgojnë ushtarë në Ukrainë

27 maj 2024 | 08:58

Vendet baltike mund të dërgojnë trupat e tyre në luftë në Ukrainë nëse situata në fushën e betejës përkeqësohet ndjeshëm, shkruan gjermanisht Der Spiegel.

Sipas Spiegel, kancelari gjerman Olaf Scholz dëshiron të bindë publikun gjerman dhe evropian se nuk dëshiron një përshkallëzim të mëtejshëm të konfliktit në Ukrainë, ndaj është shumë i kujdesshëm kur bëhet fjalë për dërgimin e armëve, veçanërisht ato që ukrainasit mund t’i përdorin për të. sulmet në territorin rus.

Scholz, ashtu si presidenti amerikan Joe Biden, pretendon të jetë i matur. Ai beson se Putini mund të hakmerret nëse një vend si Gjermania jep sisteme armësh që janë shumë të gjera. Kjo është arsyeja pse ajo po bllokon dërgimin e raketave të lundrimit Taurus. Dhe kjo është arsyeja pse ai refuzon mbrojtjen e hapësirës ajrore të Ukrainës nga territori i NATO-s ose trajnimin e ushtarëve ukrainas nga personeli i NATO-s në Ukrainë.

Por ndërsa Scholz paralajmëron përshkallëzimin e luftës dhe vlerëson përmbajtjen gjermane dhe amerikane, vendet e Evropës Lindore të NATO-s kanë frikë se pikërisht kjo politikë mund të shkaktojë përshkallëzim të mëtejshëm.

Javën e kaluar, në margjinat e konferencës së Lennart Merit për politikën e jashtme dhe të sigurisë në kryeqytetin estonez Talin, përfaqësuesit baltik paralajmëruan përfaqësuesit e qeverisë nga Berlini për pasojat e politikës gjermane. Argumenti i tyre është: nëse rusët arrijnë një përparim strategjik në Ukrainën lindore, sepse Perëndimi po e ndihmon vetëm me gjysmë zemre Kievin, situata mund të përkeqësohet në mënyrë dramatike.

Në atë rast, vendet baltike dhe Polonia nuk do të prisnin që trupat ruse të vendoseshin në kufirin e tyre, paralajmërojnë politikanët baltik, prandaj ata do të dërgonin vetë trupa në Ukrainë. Dhe çfarë do të thotë kjo është e qartë, NATO do të bëhej palë në luftë. Kjo është pikërisht ajo që kanë frikë me të drejtë kancelari Scholz dhe presidenti amerikan Biden. Sipas mendimit të shteteve baltike, kushdo që dëshiron të kufizojë luftën me kufizim të tepruar, në të vërtetë rrezikon të dalë jashtë kontrollit.

Anëtarët më të rëndësishëm të kabinetit të Scholz-it e shohin atë në mënyrë të ngjashme. Qoftë zëvendës-kancelari Robert Habeck ose ministrja e jashtme Annalena Baerbock (të dy të Gjelbërit), Ministri i Financave të FDP-së, Christian Lindner ose Ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius (SPD) – të gjithë ata po bëjnë thirrje për më shumë ndihmë me armë për Ukrainën në atë që mund të jetë një fazë vendimtare e luftë . Kujdesi i vetëshpallur i Scholz-it shihet në mënyrë kritike nga të Gjelbrit dhe FDP. “Disa ngatërrojnë hezitimin me maturinë, por situata është shumë e rëndë për këtë”, thotë një anëtar i bordit të koalicionit.

Ndihma për Ukrainën dominon negociatat për buxhetin për vitin 2025. Scholz flet për konsum absolut, ku Gjermania është e dyta pas SHBA-së. Gjermania ndihmon më shumë se çdo vend tjetër evropian. Nga ana tjetër, të Gjelbërit dhe pjesë të FDP ankohen se Gjermania nuk po bën mjaftueshëm në lidhje me fuqinë e saj ekonomike.

“Unë nuk mendoj se kemi bërë mjaftueshëm për të mbështetur Ukrainën në dy vitet e fundit,” tha zëvendëskancelari Robert Habeck.

Habeck beson se Perëndimi ka një detyrim të vazhdojë dërgesat nga stoqet e veta, duke përfshirë edhe nga magazinat tashmë të pakta të Bundeswehr-it. Gjatë fjalimit të tij në Akademinë Federale, u bë e qartë se Zëvendës Kancelari është i shqetësuar me pyetjen se si roli i Gjermanisë në luftën e Ukrainës një ditë do të gjykohet në retrospektivë historike.

Një ditë, mund të lindë pyetja se kush bëri shumë pak për Ukrainën, tha Habeck. “Gjermania nuk duhet të jetë në anën e atyre që më pas duhet të justifikojnë veten,” paralajmëroi Habeck.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një incident i armatosur ka ndodhur mbrëmë në Shkup në…