Talibanët mbyllin 30 shkolla në Afganistan

06 prill 09:02

Talibanët kanë mbyllur së paku 30 shkolla në një zonë që kontrollojnë ata në jug të Kabulit, pasi komandanti i tyre lokal është vrarë nga forcat qeveritare.

Salim Saleh, zëdhënës i guvernatorit të provincës Logar, tha se talibanët i kanë mbyllur shkollat në qarkun Çark, pas vrasjes këtë javë të disa militantëve dhe komandantit të tyre.

Mediat afgane kanë raportuar më herët se Mualvi Mohammad, komandant i talibanëve, është vrarë në një operacion të ushtrisë afgane më 30 mars.

Saleh tha se veprimi i talibanëve ka lënë rreth 12,000 nxënës jashtë shkollave.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kuvendi i Republikës së Kosovës, me iniciativën e Forumit për…