Telekomit të Kosovës i bllokohen llogaritë bankare

29 shkurt 2024 | 21:17

Telekomit të Kosovës i janë bllokuar të enjten pasdite llogaritë bankare.

Kjo ka ardhur pas vendimit të Gjykatës Komerciale lidhur me borxhin prej 5.7 milionë euro ndaj Z-Mobile.

Lajmin e ka konfirmuar kryetari i Sindikatës së Punëtorëve në Telekom, Lamih Balaj.

Balaj e ka quajtur veprim të kundërligjshin, i cili tha se nesër do të dalin me një reagim zyrtarë.

“Po bllokimi ka ndodhur pak para orës 16:00. Për mua është një veprim i jashtëligjshëm, por nesër do të dal me një reagim zyrtarë”, ka thënë ai për Front Online.

Telekomi ishte ankuar javë më parë për vendimin e Komerciales, duke e cilësuar të jashtëligjshëm e kriminal.

Kryeshefja e Telekomit, Burbuqe Hana, e pati akuzua gjyqtarin e rastit se është i përfshirë në skemë kriminale.

Aktvendimi i Komerciales e obligon Telekomin t’ia paguajë “Dardafonit” 5.7 milionë euro, dhe kjo pas mbi 40 milionë sa ia ka paguar më parë po kësaj kompanie.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Së paku 19 ushtarë rusë u vranë dhe dhjetëra të…