“Tesla” nis vitin me fitime të mëdha

27 prill 12:10

“Tesla” e Elon Musk ka arritur në këtë fillim viti me fitime dhe rekord të dërgesave të makinave të tij elektrike.

Ajo erdhi pavarësisht nga pengesat e prodhimit për shkak të një mungese globale të çipave kompjuterikë që ka goditur edhe prodhuesit e tjerë të makinave. Musk tha se mungesa e çipit shkaktoi “sfida të zinxhirit të furnizimit”, megjithëse ai problem ishte lehtësuar.

Fitimet për tre muajt e parë të vitit ishin 438 milionë dollarë, nga 16 milionë dollarë vitin e kaluar, të forcuara nga shitjet e Bitcoinit dhe kredive mjedisore.

Por fitimet u dëmtuan nga një pagesë prej 299 milionë dollarë për Musk si pjesë e një plani të diskutueshëm kompensimi të arritur në 2018. Të ardhurat u rritën në 10.4 miliardë dollarë, nga 6 miliardë dollarë në të njëjtin tremujor të vitit të kaluar./TVKlan/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Real Madridi dhe Chelsea sonte (e martë) e zhvillojnë ndeshjen…