Tetë të vdekur nga stuhia në Gjermani, miliona euro dëme

19 janar 2018 | 18:21

Autoritetet në Gjermani kanë bërë të ditur se stuhia e fundit që ka përfshirë pjesën veriore të këtij vendi, ka lënë të vdekur së paku tetë persona.

Stuhia, e emëruar “Friederike”, ka zbarkuar të enjten me erëra prej 130 kilometrash në orë.

Dëmet që janë shkaktuar kapin vlerën prej 500 milionë eurosh, ka bërë me dije Asociacioni i Industrisë së Sigurimeve.

Drunjtë e rënë dhe rrënojat e tjera vazhdojnë të bllokojnë disa linja hekurudhore, edhe pse puna për pastrimin e tyre vazhdon.

Sipas autoriteteve, kjo ka qenë stuhia më e fuqishme që ka goditur Gjermaninë në 11 vjetët e fundit. Erërat më pas kanë lëvizur në lindje të Polonisë.

Fjalët Kyçe:

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Xhudistja Nora Gjakova e ka fituar medaljen e artë në…