Thaçi niset për vizitë zyrtare në Austri, pritet nga kancelari Sebastian Kurz

29 maj 2018 | 13:14

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar për një vizitë zyrtare në Austri, ku do të pritet nga kancelari austriak, Sebastian Kurz.

Presidenti Thaçi do të bisedojë me kancelarin e Austrisë për mundësitë e thellimit të bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve në rrafshin politik, ekonomik, arsimor dhe kulturor.

Gjithashtu, presidenti Thaçi do të kërkojë mbështetje nga kancelari austriak për dinamizimin e perspektivës evropiane të Kosovës, meqë Austria do ta marrë presidencën e radhës së Bashkimit Evropian.

Në këtë takim do të bisedohet edhe për fazën e fundit të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, proces ky i lehtësuar nga Bashkimi Evropian dhe i mbështetur nga shtetet mike të Kosovës.

Gjatë qëndrimit në Vjenë, presidenti Thaçi do të takojë edhe ish-presidentin austriak, Heinz Fischer, si dhe ish-kancelarin austriak, Wolfgang Schüssel.

Presidenti Thaçi do të takohet edhe me miq të shumtë austriakë që kanë kontribuar në procesin e lirisë dhe pavarësisë së Kosovës, si dhe do të zhvillojë takime edhe me personalitete të tjera të jetës publike dhe politike në Austri.

/Epoka e re/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Rruga nacionale Kaçanik - Hani i Elezit është lëshuar për…