Thaçi: Parandalimi i korrupsionit, hap jetik për forcimin e shtetit të së drejtës

10 dhjetor 18:27

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vlerësuar se korrupsioni është armiku më i madh i një shoqërie demokratike.

Në profilin e vet në “Facebook”, Thaçi ka shkruar se aktivitetet në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit” janë shumë të rëndësishme për krijimin e një dinamike të re në luftën kundër kësaj dukurie negativ.

“Korrupsioni është armiku më i madh i një shoqërie demokratike dhe aktivitetet në kuadër të Javës Kundër Korrupsionit janë shumë të rëndësishme për krijimin e një dinamike të re në luftën kundër kësaj dukurie negative. Kosova ka krijuar legjislacionin më modern në rajon dhe institucionet duhet ta kenë rolin dominues në luftën kundër korrupsionit, por gjithsesi se nevojitet edhe një angazhim i fuqishëm qytetar, që kjo luftë të sjell rezultate më shumë. Funksionalizimi i tërë mekanizmave që merren me zhbërjen dhe parandalimin e korrupsionit është hap jetik për forcimin e shtetit të së drejtës”, ka shkruar Thaçi.

/Epoka e re/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Sulmuesi i Bayern Munchen dhe Francës, Kingsley Coman, mund t’i…