Ukraina rekruton të burgosurit për të forcuar ushtrinë

21 qershor 2024 | 11:39

Në një përpjekje për të gjetur rekrutë të rinj për forcat e saj të armatosura përballë një ofensive të vazhdueshme ruse, ushtria ukrainase është kthyer në rekrutimin e të burgosurve dhe tashmë rreth 3 mijë të tillë janë regjistruar.

Me kusht që të kalojnë afatin e shërbimit ushtarak deri në fund, të burgosurve do t’u jepet lirimi me kusht kur të përfundojë lufta, shkruan “Euronews”.

Ukraina ka qenë duke luftuar për të rekrutuar mjaftueshëm ushtarë.

Pavarësisht sulmit të vazhdueshëm të Rusisë dhe problemeve me të cilat përballet ushtria e tij, Zelenskyy, ka thënë të enjten se Ukraina është “tani e aftë të mposht ambiciet perandorake të Rusisë”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, drejtuar nga Mimoza…