Ukraina sulmon kështjellën e Putinit

18 shtator 2023 | 08:19

Të enjten në mëngjes trupat ukrainase sulmuan pozicionet ushtarake ruse në gadishullin e aneksuar të Krimesë. Sipas medieve ukrainase, objektivi ishte një sistem mbrojtjeje ajrore edhe më modern S-300 ose S-400 pranë qytetit Evpatoriya.

Ky ishte sistemi i dytë që sulmohet në Krime brenda pak javësh. Ushtria ruse këtë herë raportoi vetëm një sulm me dron të supozuar të zmbrapsur, pa detaje.

Një natë më parë Ukraina kishte raportuar një sulm spektakolar në Sevastopol, bazën kryesore të Flotës së Detit të Zi. Sipas raporteve nga Kievi, disa raketa lundrimi goditën një anije luftarake dhe një nëndetëse. Të dy u dëmtuan rëndë. Ministria ruse e Mbrojtjes tha se anijet do të riparohen.

Ukraina shkatërron urën e Krimesë

Prej javësh, ushtria ukrainase ka shtuar sulmet kundër Krimesë. Sulmet kurrë nuk kanë qenë kaq intensive dhe kurrë nuk kanë rezultuar në kaq shumë humbje për palën ruse. Gadishulli, i aneksuar tashmë në vitin 2014, u shndërrua nga Rusia në vitet në vijim në një kështjellë ushtarake me disa baza për forcat detare dhe ajrore.

Pak para pushtimit rus në shkurt 2022, Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës vlerësoi se trupat ruse në Krime ishin 32.000 vetë. Aty thuhet se janë të vendosura edhe armë bërthamore.

Ukraina e sulmoi ishullin masivisht për herë të parë në gusht 2022. Në atë kohë, u godit një aeroport ushtarak pranë Sakit dhe u shkatërruan disa avionë luftarakë. Në tetor, rreth një vit më parë, ura e Krimesë u shkatërrua për herë të parë. Që atëherë, kjo urë, thelbësore për furnizimin e trupave ruse, ka qenë objekt i sulmeve të përsëritura, i fundit prej të cilave u krye nga dronët detarë.

Baza e Flotës së Detit të Zi

Pse është Krimea kaq e rëndësishme për të dyja palët? Përtej rëndësisë simbolike që vazhdon të theksojë presidenti rus Vladimir Putin, gadishulli është veçanërisht i rëndësishëm në kuptimin ushtarak.

Flota e Detit të Zi e vendosur atje sulmon qytetet ukrainase me raketa lundrimi Kalibr – nga brenda vendit deri në kufirin e BE-së. E njëjta gjë vlen edhe për avionët e vendosur në Krime dhe raketat e tyre.

Përveç kësaj, Krimea luan një rol qendror në furnizimin e trupave ruse në Ukrainën jugore. Së fundi, bllokada detare e porteve të Ukrainës do të ishte e vështirë për Rusinë të zbatohej pa Krimenë.

Menjëherë pas pushtimit, Rusia ishte në gjendje të pushtonte zona më të mëdha nga Krimea dhe të siguronte një lidhje tokësore me Rusinë kontinentale. Është kjo lidhje që po përpiqet të ndërpresë me kundërsulmimin e saj që në fillim të verës ushtria ukrainase tani.

Ushtria, ndër të tjera, po sulmon të gjitha urat që lidhin Krimenë me kontinentin. Për këtë, më dendur përdor armë perëndimore me precizion, raketa lundrimi britanike dhe franceze.

Të avancohet në Krime dhe më pas të negociohet?

Komandanti i përgjithshëm i ushtrisë ukrainase, gjenerali Valery Salushnyj, e përshkroi Krimenë si një “faktor kyç” në luftën e Rusisë kundër Ukrainës në një artikull programor të vjeshtës 2022.

Një ripushtim i gadishullit sigurisht që do ta dobësonte Rusinë në mënyrë vendimtare, por nuk do të garantonte përfundimin e luftës ushtarake. Rusia mund ta vazhdojë luftën edhe pas humbjes së Krimesë që nga kontinenti i saj, paralajmëroi Salushnyj.

Presidenti Volodymyr Zelenski megjithatë shpreson për një përparim. Lufta filloi në Krime dhe do të përfundojë atje, deklaroi kreu i shtetit. Më e mira do të ishte që Kievi të përparonte në Krime dhe më pas të negocionte një tërheqje ruse. Për momentin, megjithatë, është e vështirë të përfytyrohet se Rusia do të pranonte ta bënte këtë. /DW

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
E ndajnë një karrige. Kështu kalojnë orët shumë nxënës të…