Ukrainasit fillojnë stërvitjen me aeroplanë luftarakë F16

20 gusht 2023 | 08:21

Ukrainasit kanë filluar stërvitjen me aeroplanë luftarakë F16, tha ministri i Mbrojtjes, Oleksiy Reznikov.

Megjithatë, minimumi duhen gjashtë muaj mësim për këtë lloj aeroplani , tha ai.

“Për të krijuar pritshmëri të arsyeshme, vendosni një minimum prej gjashtë muajsh në mendjen tuaj, por mos u zhgënjeni nëse zgjat më shumë”, tha Reznikov.

Nuk dihet ende se sa kohë do të duhet për të trajnuar inxhinierët dhe mekanikët, raporton skynews.

Reznikov tha se nuk mund të jep detaje më tepër se ku dhe kur do të zhvillohet trajnimi.

Ai këtë e deklaroi dy ditë pasi një zyrtar amerikan tha se F16 do të transferoheshin në Ukrainë pasi pilotët e vendit të kishin mësuar se si t’i përdorin ato.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj, ka komentuar vendimin e ministres…