Ushtria bllokon Parlamentin e El Salvadorit

10 shkurt 10:35

Policë e ushtarë të armatosur rëndë u futën në Parlamentin e El Salvadorit, duke kërkuar nga deputetët që të miratojnë një hua prej 109 milionë dollarësh për përmirësimin e pajimeve për ta, raportojnë mediat, transmeton Koha.net

Ata depërtuan në ndërtesën e Parlamentit deri sa presidenti Naib Bukele, i cili kishte propozuar këtë hua, po përgatitej që t’u drejtohet deputetëve.

Pasi u njoftua se për mbledhje nuk kishte kuorum, presidenti Bukele u bëri thirrje ithtarëve të vet që të mblidhen para Parlamentit, ku u tubuan rreth 50 mijë demonstrues proqeveritarë, raportoi BBC.

Deputetët opozitarë futjen e ushtarëve dhe policëve nën armë në Parlament e konsideruan akt të frikësimit pa precedent.

Presidenti Bukele (38) e ka marrë detyrën në qershor të vitit të kaluar, duke premtuar se do t’u kundërvihet dhunës së bandave dhe korrupsioni në këtë vend të varfër.

Ai synon të përdor huan për të përmirësuar pajisjen e forcave policore e ushtarake kundër krimit.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë homazhe tek varri…