Vaksina 100-vjeçare testohet kundër koronavirusit

01 prill 11:55

Në Australi po testohet një vaksinë kundër tuberkulozit dhe të shihet nëse mund të ndihmojë në forcimin e mbrojtjes së trupit kundër koronavirusit.

Në Melburn, Australi, janë duke u bërë teste për të përcaktuar nëse një vaksinë 100-vjeçare kundër tuberkulozit, gjithashtu mund të mbrojë kundër infeksioneve të rënda të koronavirusit, raporton agjencia e lajmeve Bloomberg.

Bacillus Calmette-Guerin (BCG) nuk përdoret vetëm si një vaksinë e gjallë kundër tuberkulozit në shumë vende të botës, por konsiderohet një imunoterapi për kancerin e hershëm të fshikëzës dhe kjo duket se forcon sistemin imunitar të trupit, transmeton Telegrafi.

Për shkak se një vaksinë kundër koronavirusit nuk është ende në një horizont që shihet me syrin tonë, është e rëndësishme të dini nëse vaksina BCG mund të përdoret gjithashtu, nëse administrohet paraprakisht, për ta lehtësuar sëmundjen te njerëzit e infektuar me koronavirus.

“BCG mund ta forcojë sistemin imunitar në mënyrë që të jetë në gjendje të mbrohet kundër një sërë infeksionesh të ndryshme”, tha Nigel Curtis nga Instituti i Kërkimeve për Fëmijët Murdoch në Melbourne, i cili drejton këtë testim.

Punonjësit e spitalit që janë bërë vullnetarë për studimin gjashtëmujor do të vaksinohen me BCG duke filluar nga e hëna. Një total prej 4 000 punonjësve të kujdesit shëndetësor në Australi po marrin pjesë në studim.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Turqia ka vendosur të mos përdorë testet e koronavirusit të…