Vdes ideatori i mashtrimit më të madh financiar në histori të Amerikës

14 prill 19:58

Bernard Madoff, organizatori i mashtrimit më të madh të investimeve në historinë e SHBA-së, vdiq të mërkurën në moshën 82 vjeçare.

Lajmi për vdekjen në Butner Federal Medical Center në Karolinën e Veriut u konfirmua nga Byroja Federale e Burgjeve, “Madoff vdiq nga një vdekje natyrore”.

Madoff po vuante një dënim 150-vjeçar gjersa po trajtohej për probleme me veshkat, raporton foxnews.

Ai u deklarua fajtor në vitin 2009 për një skemë që hetuesit thanë se filloi në fillim të viteve 1970 dhe mashtroi rreth 37 mijë njerëz në 136 vende gjatë katër dekadave derisa Madoff u arrestua më 11 dhjetor 2008.

Midis viktimave të mashtrimit ishin regjisori i njohur Steven Spielberg, aktori Kevin Bacon, ish-pronari i New York Mets, Fred Wilpon, Laureati i Nobelit, Sandy Koufax dhe fituesja e Çmimit Nobel të Paqes, Elie Weisel dhe investitorë të zakonshëm, të tillë si Burt Ross, i cili humbi 5 milion dollarë.

Madoff këmbënguli që mashtrimi filloi vetëm në fillim të viteve 1990, kur, tha ai, tregu u bllokua për shkak të fillimit të recesionit dhe Luftës së Gjirit.

Ai gjithashtu pretendoi se përçarja e tregut që filloi Recesionin e Madh çoi në mashtrimin e tij.

Në fakt, hetuesit thanë se Madoff nuk kishte kryer ndonjë tregti për klientët e tij për vite me radhë. Në vend që të përdorte të ashtuquajturën strategji të konvertimit të grevës së ndarë, pretendohet se ai thjesht depozitoi fondet e investitorit në llogarinë bankare të Chase, duke shlyer klientët e rinj me fondet e klientëve të mëparshëm – skema klasike e piramidës. Ai lëshoi fatura të falsifikuara për klientët e tij. Kthimi i investimit i treguar në ato deklarata, gjithsej rreth 50 miliardë dollarë – ishte trillim i pastër.

Skandali me Bernard L. Madoff Investime Securities ka prishur besimin e investitorëve, i cili tashmë është dëmtuar nga kriza financiare. Kjo çoi gjithashtu në ndryshime të gjera në Komisionin e Shkëmbimeve të Letrave me Vlerë, i cili injoroi mashtrimin për vite me gjithë paralajmërimet, duke përfshirë hetuesin e pavarur Harry Markopolos, i cili u nis për t’i analizuar dhe deklaruar ato mashtrues që nga viti 2000.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
1. Plot me lëndë ushqyese dhe antioksidante. Papaja është frut…